Ministerstwo zainteresowane współprowadzeniem muzeum

Data publikacji: 11.06.2021 13:53 / Data aktualizacji: 11.06.2021 15:42
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.06.2021. Ostrowiec Św. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Przychodni - dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św, Marzena Dębniak - starosta ostrowiecki, Andrzej Jabłoński - wicestarosta ostrowiecki

11.06.2021. Ostrowiec Św. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Przychodni - dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św, Marzena Dębniak - starosta ostrowiecki, Andrzej Jabłoński - wicestarosta ostrowiecki
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu jest zainteresowanie współprowadzeniem ostrowieckiego Muzeum Historyczno-Archeologicznego, które opiekuje się światowym dobrem UNESCO - kopalnią w Krzemionkach.

W tej sprawie wicepremier Piotr Gliński wystosował list do władz powiatu ostrowieckiego z zaproszeniem do rozmów.

Jednostka kultury jest prowadzona przez Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. Samorząd nie jest w stanie zadbać o odpowiednie finansowanie placówki. Jak informuje starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, muzeum to nie tylko zabytek i atrakcja turystyczna, ale musi też prowadzić działalność naukową i zachowywać dobro światowe dla przyszłych pokoleń.

- Chcę podziękować Panu premierowi za pochylenie się nad Muzeum. To jest olbrzymia szansa. My zadeklarowaliśmy utrzymanie wszystkich środków, które przekazujemy do muzeum - informuje starosta.

W przyszłym tygodniu w siedzibie muzeum rozpoczną się rozmowy z pracownikami departamentu dziedzictwa kulturowego przy Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W dalszym ciągu trwają rozmowy z marszałkiem województwa w tej samej sprawie. W ciągu najbliższych dni przewidziane są kolejne spotkania.  

Poseł Andrzej Kryj uważa, że to bardzo dobra wiadomość i dobrze, że premier Piotr Gliński wyraził zainteresowanie tak wyjątkowym obiektem jak Krzemionki. Przypomina także, że to 16 polski obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

- To miejsce, jakiego na świecie  nie ma. Prawda jest taka, że starostwo nie jest w stanie udźwignąć finansowo prowadzenia placówki i zabytku o takiej randze - mówi parlamentarzysta.

Wierzy też, że rozmowy z ministerstwem będą merytoryczne i konkretne i spowodują szybką decyzję urzędu marszałkowskiego. Przypomina, że Krzemionki to skarb, o który trzeba dbać. Dodaje, że kwestią czasu jest podpisanie porozumienia. List Piotra Glińskiego daje sygnał o poważnych zamiarach resortu. 

Z kolei senator Jarosław Rusiecki podkreśla, że Krzemionki to cenny obiekt archeologiczny, który dzięki temu, że jest ewenementem na skalę światową, trafił na listę UNESCO. Należy ten zabytek otoczyć szczególną troską. Uważa, że rozmowy z pewnością będą trudne, ponieważ dotyczą finansów i ewentualnego zabezpieczeniu budżetu dla muzeum.

- Muzeum archeologiczne i Krzemionki, cały rezerwat to swego rodzaju instytucja, którą powinniśmy szczególnie otoczyć troską dla przyszłych pokoleń i jest to zadanie niezwykle ważne mówi - senator.

Parlamentarzysta zauważa, że trwają też prace nad ustawą, która dodatkowo wspierałaby obiekty wpisane na tę prestiżową listę.

Reklama