Ministranci z całej diecezji spotkają się w Jędrzejowie

Data publikacji: 13.09.2021 14:19
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Ministranci z całej diecezji kieleckiej spotkają się w sobotę w opactwie cystersów w Jędrzejowie. Odbędzie się tam 21. Diecezjalny Dzień Ministranta.

W programie jest msza święta, świadectwa, pokaz iluzjonisty oraz koncert zespołu Wyrwani z niewoli - zapowiada ks. Mariusz Kałka, diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej.

- Członkowie tego zespołu pokazują przez muzykę chrześcijańską i swoje świadectwo, że życie w oparciu o Pana Boga jest ważne. Ich świadectwo tego, że są blisko Boga i chwalą Go przez muzykę, będzie, mam nadzieję, ciekawe dla wszystkich ministrantów - dodaje. 

Podczas mszy świętej w trakcie Diecezjalnego Dnia Ministranta nowi lektorzy otrzymają specjalne błogosławieństwo.

- Kurs lektora został przeprowadzony w poprzednim roku szkolnym zdalnie. Wszyscy, którzy go ukończyli, a jest to ok. 60 młodych ludzi z diecezji, będą w tę sobotę pobłogosławieni do pełnienia funkcji lektora. To oznacza, że z błogosławieństwem księdza biskupa będą mogli czytać słowo Boże zgromadzeniu liturgicznemu podczas mszy świętych i innych nabożeństw - wyjaśnia ks. Mariusz Kałka.

Służba Liturgiczna jest podzielona na stopnie. Oprócz najmłodszych ministrantów są funkcje: lektora, akolity, ceremoniarza i animatora. Dorośli mogą też zostać szafarzami nadzwyczajnymi Komunii Świętej.

- Ministranci to druga, najliczniejsza grupa po Różach Żywego Różańca - dodaje ks. Mariusz Kałka.

Zwykle w dorocznych spotkaniach brało udział od 1,2 tys. do 1,5 tys. osób. Chętni do udziału w tegorocznym spotkaniu powinni się zgłosić do 16 września.

W ubiegłym roku, z uwagi na pandemię, diecezjalny dzień ministranta nie został zorganizowany.

Reklama