Miód z Małyszyna doceniony przez ekspertów targowych

Data publikacji: 08.10.2021 14:32
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Poznań. Reprezentacja województwa świętokrzyskiego na targach Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów

Poznań. Reprezentacja województwa świętokrzyskiego na targach Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów
Fot. Pasieka Dobra Pszczoła/Facebook

Świętokrzyskie zaznaczyło swoją obecność podczas ogólnopolskich Targów Smaki Regionów w Poznaniu. Do czterech producentów żywności trafiły perły w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”, a pasieka Dobra Pszczoła z Małyszyna w gminie Mirzec zdobyła złoty medal za miód spadziowy iglasty.

Jak mówi właściciel pasieki Rafał Zacharski pozyskanie czystej spadzi iglastej nie jest łatwe i zależy od wielu czynników:

- Pasiekę prowadzimy w systemie wędrownym, to znaczy, że przewozimy ule w te miejsca, w których są pożytki. Tym razem pszczoły miały przynieść nektar lipowy, ale to się nie udało, bo kwiatu lipowego nie było, trafiliśmy natomiast wówczas na czystą spadź iglastą. Spadź nie jest łatwo pozyskać, wystarczy deszcz, który zmyje ją z drzew i już nie ma pożytku.

Miód ze spadzi jest bardzo ciemny, ma głęboki smak i wiele właściwości odżywczych. Uznawany jest za jeden z rzadszych rodzajów miodu, a to przekłada się też na cenę, za słoik trzeba zapłacić około 80 zł.

Pasieka Dobra Pszczoła to gospodarstwo rodzinne, składa się z 50 uli. Pasję do pszczelarstwa w Rafale Zacharskim zaszczepił sąsiad, który dożył 99 lat i miał ogromną wiedzę o pszczołach:

- Uczyłem się od niego, teraz sami poszukujemy nowych rozwiązań. Nowością jest miód dwukolorowy. To dwa rodzaje miodu w jednym słoiku, można łączyć miód rzepakowy - jasny z wielokwiatowym i gryczanym, który jest ciemny. Miód rzepakowy krystalizuje się w ciągu trzech dni i po tym czasie można dopełnić słoik drugim rodzajem miodu, nie zmieszają się, dają bardzo dobry efekt wizualny i smakowy.

Podczas konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów perłę otrzymali Dariusz Furmańczyk z Klonowa za kiełbasę klonowską hycowaną, Gospodarstwo Pasieczne Mateusz Zygmunt z Łążka za miód fasolowy, Aurore Strapart Browar Kurozwęki za piwo Paweł oraz Agnieszka Wierzbicka - Baxter PURPLE VALLEY z Szydłowa za szydłowiankę, czyli śliwkę w czekoladzie.

Reklama