Miód z pasieki w Bełzowie jako błyszczyk do ust

Data publikacji: 02.07.2021 15:34
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.07.2021. Bełzów. Projekt

02.07.2021. Bełzów. Projekt "Błyszczyki Bełzowskie"
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Naturalny, zdrowy i bardzo smaczny. Taki miód udało się zebrać z dwóch uli wielkopolskich, stojących na terenie edukacyjnej mini pasieki w Bełzowie koło Skalbmierza. Wbrew pozorom, nie będzie on wykorzystywany w sposób tradycyjny, a jako błyszczyk do ust.

- To było pierwsze miodobranie. W sumie udało się pozyskać 20 litrów złotego płynu – informuje Monika Jaskuła, sołtys wsi.

- Mamy miód akacjowy i wielokwiatowy. Aktualnie młodzież rozlewa miód do specjalnych buteleczek z aplikatorem do ust. Mają być rozprowadzane jako produkt promocyjny wioski – dodała.

Projekt pn. „Błyszczyki Bełzowskie” realizowany jest przez grupę młodzieży, która opiekuje się ulami. Jak mówią, wiedzą już jak prowadzić pasiekę, pozyskiwać miód.

- Aktualnie przeszliśmy do głównej myśli projektu, czyli do produkcji błyszczyków. Bardzo nawilżają usta. Miód jest lepki i słodki, kusi aby go zjeść. Zaprojektowaliśmy też naklejki na buteleczki – mówią.

W ostatnim czasie pasieka doczekała się trzeciego ula.

– Historia pozyskania kolejnych pszczół okazała się niesamowita - podkreśla Kamil Włosowicz, zastępca burmistrza. Jak mówi, na terenie gminy Skalbmierz w Szarbii Zwierzynieckiej wyroiła się rodzina pszczela. Rójka osadziła się na drzewie, stanowiąc zagrożenie dla mieszkającej nieopodal rodziny.

- Dzięki pomocy Stefana Czecha, lekarza weterynarii, owady trafiły do Bełzowa. Rodzina przyjęła się i od razu zaczęła ciężko pracować. Po tygodniu, kiedy zajrzeliśmy do ula, okazało się, że poszczególne ramki już pokrywają się plastrami miodu – mówił. Prawdopodobnie będzie to miód lipowy – dodał.

Niebawem uczestnicy projektu rozpoczną akcję promocyjną błyszczyków. W pierwszej kolejności mają się udać do siedziby urzędu marszałkowskiego.

Na ten cel Stowarzyszenie ze Skalbmierza oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Bełzowa pozyskało dofinansowanie w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Przyznana dotacja została przeznaczona m.in. na nasadzenia drzew i krzewów miododajnych, zakup uli oraz zasiedlenie ich pszczołami. Pasieka powstała na terenie niezagospodarowanego placu za świetlico-remizą w Bełzowie o powierzchni prawie pół hektara.

adv adv
Wiadomości
Reklama