Mistrzowie staną w szranki o tytuł najlepszego

Data publikacji: 13.09.2021 21:04
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Kieleckie Centrum Kultury

Kieleckie Centrum Kultury
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

10 osób powalczy o tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Gala finałowa programu odbędzie się w poniedziałek, 20 września, o godzinie 18., na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury.

- Kielce staną się stolicą języka polskiego – mówi Robert Wieczorek z Kieleckiego Centrum Kultury.

- Będziemy mogli zobaczyć prawdziwych mistrzów, osoby wyłonione przez komisję, i zobaczyć, jak oni będą walczyć o zwycięstwo, bo to wszystko będzie się działo na naszych oczach. W szranki staną między innymi Dawid Ogrodnik, Marta Lipińska – wspaniali aktorzy, Agnieszka Kunikowska – nazwisko może mniej znane, ale głos Fiony ze „Szreka” kojarzy przecież każdy, Krystyna Prońko – wokalistka, gwiazda polskiej muzyki. To też jest wielka wartość tego programu, że to są osoby z różnych rejonów kultury i one pokazują, że ten język jest bardzo ważny, że muzyk, pisarz, poeta, polityk – oni wszyscy mogą mówić pięknie językiem polskim, spierać się, mieć inne poglądy, ale ten język pozwala na to - zaznacza.

W 2021 roku do tytułu Mistrza Mowy Polskiej nominowani zostali: Marek Brzeziński - dziennikarz prasowy i radiowy, wykładowca akademicki; Marek Gaszyński - dziennikarz i prezenter muzyczny, autor książek i tekstów ponad 150 piosenek (m.in. „Sen o Warszawie”); Jerzy Kisielewski - dziennikarz radiowy i telewizyjny, były korespondent współpracujący z francuską Agence France Presse (AFP) oraz włoską ANSA; Agnieszka Kunikowska - dziennikarka PR, aktorka dubbingowa i telewizyjna, lektorka telewizyjna; Marta Lipińska - aktorka teatralna, radiowa, filmowa i telewizyjna; Dawid Ogrodnik - aktor filmowy i teatralny; Krystyna Prońko - piosenkarka i wokalistka jazzowa, kompozytorka i pedagog muzyczny; Michał Wawrykiewicz - adwokat.

W tym gronie znalazły się też dwie osoby ze Świętokrzyskiego: Kama Kępczyńska-Kaleta – muzyk, przedsiębiorca, trener biznesowy oraz Edward Rzepka (Kielce) - prawnik i polityk, adwokat, poseł na Sejm w latach 1989-1993, w latach 1993-2001 sędzia Trybunału Stanu.

- Mam nadzieję, że zaprezentują trochę świętokrzyskiej gwary, pokażą że ten nasz język jest barwny, i że w Kielcach też wspaniale mówi się w języku polskim – mówi Robert Wieczorek.

Komisja przyzna swój tytuł, ale tego wieczoru zostanie także wręczona nagroda Vox Populi.

- O jej przyznaniu, w głosowaniu internetowym, decydują ludzie z całej Polski. Zachęcam do głosowania, zwłaszcza na świętokrzyskich kandydatów - podkreśla Robert Wieczorek.

Głosowanie trwa do 16 września.

Swoją nagrodę otrzyma także jedna z placówek, zgłoszonych przez członków Akademii Mistrzów Mowy Polskiej do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Wyróżnienie to przyznawane jest inicjatywom życia publicznego mającym niekwestionowane zasługi w pielęgnowaniu najlepszych wzorców polszczyzny.

Wśród instytucji nominowanych do tego wyróżnienia znalazło się również Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”.

Podczas gali, którą poprowadzi dziennikarz radiowy Paweł Sztompke, wystąpi Katarzyna Lisowska. Zaprezentuje między innymi utwory z Kabaretu Starszych Panów.

- W Kieleckim Centrum Kultury pojawi się wiele znanych postaci - zapowiada Robert Wieczorek. - Gala będzie też okazją do spotkania osób, które w poprzednich edycjach otrzymywały tytuł Mistrza Mowy Polskiej - wyjaśnia.

Każdy może zasiąść na widowni i obserwować finał. Bezpłatne wejściówki można odbierać w impresariacie Kieleckiego Centrum Kultury.

Mistrz Mowy Polskiej to program ogólnopolski o społecznym charakterze. Wspiera popularyzację wiedzy o języku polskim i zachęca do posługiwania się piękną polszczyzną. Honoruje osoby, które - według powszechnie uznanych kanonów - zasługują na miano Mistrza Mowy Polskiej.

Tagi do tego wpisu
Reklama