Mleko i soki trafiły do pensjonariuszy w Zochcinku

Data publikacji: 16.06.2020 13:36
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.06.2020. Zochcinek. Przekazanie mleka do DPS-u. Na zdjęciu od lewej Jacek Toś - dyrektor KOWR w Kielcach, Jarosław Basak - dyrektor DPS-u w Zochcinku

16.06.2020. Zochcinek. Przekazanie mleka do DPS-u. Na zdjęciu od lewej Jacek Toś - dyrektor KOWR w Kielcach, Jarosław Basak - dyrektor DPS-u w Zochcinku
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

10 tys. litrów mleka oraz ok. 3 tys. litrów soków trafiło do Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku zamiast do szkół. Produkty nie zostały spożytkowane przez uczniów z powodu panującej pandemii.

16.06.2020. Zochcinek. Przekazanie mleka do DPS-u. Na zdjęciu od loewej Jarosław Basak - dyrektor DPS-u w Zochcinku, Małgorzata Jalowska - wicestarosta opatowski, Jacek Toś - dyrektor KOWR w KielcachFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Program dla szkół nadzoruje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Jak informuje Jacek Toś, dyrektor oddziału terenowego instytucji w Kielcach, produkty mają dłuższy termin do spożycia, zakupione zostały jeszcze przed wybuchem pandemii. Dary przekazane do Zochcinka pochodzą ze Spółdzielni Mleczarskiej Argo w powiecie buskim.

- Zostają przekazane tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Zamysł jest taki, aby produkty trafiały do szpitali, zwłaszcza tych jednoimiennych, ale też do placówek opiekuńczo-wychowawczych dla młodzieży czy też domów pomocy społecznej - wyjaśnia Jacek Toś.

Jak dodaje, produkty są sukcesywnie dystrybuowane, dostawa do Zochcinka jest jedną z ostatnich w regionie. Wcześniej podobne wsparcie uzyskał szpital w Sandomierzu, a także tamtejszy DPS.

16.06.2020. Zochcinek. Przekazanie mleka do DPS-uFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jak mówi wicestarosta opatowski Małgorzata Jalowska, pandemia koronawirusa dotknęła wszystkie DPS-y w Polsce. Docenia pomoc od rządowej instytucji.

- Cieszymy się z tej kolejnej inicjatywy rządu i instytucji wspierających z każdej strony. Te produkty w DPS-ie na pewno zostaną spożytkowane - mówi Małgorzata Jalowska.

Z kolei dyrektor DPS-u w Zochcinku Jarosław Basak podkreśla, że nie ma takich darów, których jego jednostka nie przyjęłaby z radością.

- Bardzo nam miło, że nas dostrzeżono - mówi Jarosław Basak. Zajmując się tymi osobami tutaj zdajemy egzamin z człowieczeństwa - dodaje.

W jednostce mieszka 267 pensjonariuszy. Są to osoby z problemami psychicznymi.

Reklama