Młodomowa na celowniku Tygodnia Kultury Języka

Data publikacji: 06.02.2021 08:51
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Język współczesnej młodzieży, czyli młodomowa jest motywem przewodnim 29. edycji Tygodnia Kultury Języka. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15-20 marca, ale już dziś organizatorzy zapraszają do współpracy szkoły i instytucje kultury.

Hasło tegorocznego przedsięwzięcia brzmi: „Przejrzysty ojczysty. Przez młodomowę do współczesnej kultury”. Jak wyjaśnia jego koordynator, Lidia Pasich z Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, wpływ na taki właśnie temat miała rzeczywistość online, w której przebywają młodzi ludzie.

- Ponieważ obowiązuje nauczanie zdalne, czyli jak to mówi młodzież „zdalka”, więc kontakt z Internetem jest nieustanny. Chociażby z tego powodu zmienia się język, którym młodzi posługują się na co dzień. To jest język, który najczęściej wywodzi się z gier komputerowych oraz korzystania z Internetu w celu uzyskania informacji skrótowych, trafnych, często wartościujących - tłumaczy.

Celem organizatorów jest dokładne przyjrzenie się językowi młodych ludzi i temu, w jaki sposób ta młodomowa wpływa na współczesną kulturę.

To spojrzenie będzie tym cenniejsze, że w działaniach, oprócz instytucji kultury, udział wezmą także młodzi ludzie ze świętokrzyskich szkół. Na razie jeszcze nie wiadomo, czy cały Tydzień Kultury Języka odbędzie się online czy będzie miał formę hybrydową. Lidia Pasich mówi, że formy zajęć mogą być różne.

- W zależności od możliwości, mogą to być: internetowe spotkania z autorytetami, turnieje, konkursy, prezentacje, które mogą się odbyć za pośrednictwem internetu, platform, które umożliwiają prowadzenie zajęć zdalnych - zaznacza.

Istnieją dwie możliwości uczestnictwa w projekcie. W pierwszej, szkoły przygotowują własny program i zapraszają do udziału w nim inne szkoły z gminy lub powiatu. W drugiej, szkoły organizują spotkania tylko na swoim terenie, wśród własnych uczniów. Obie opcje mogą się też łączyć.

Organizatorzy czekają na zgłoszenia szkół. Specjalna zakładka jest na stronie Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK. Swoje propozycje można przesyłać do 26 lutego.
Przed rokiem w Tygodniu Kultury Języka udział wzięło 18 instytucji kultury i ponad 30 szkół z województwa świętokrzyskiego.

Reklama