Młodzi naukowcy i ich przełomowe pomysły

Data publikacji: 29.09.2020 12:20
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Natalia Fitowska i Szymon Stasik

Na zdjęciu: Natalia Fitowska i Szymon Stasik
Fot. explory.pl

Prawie trzydzieści projektów naukowych walczy o wejście do finału Festiwalu Naukowego E(x)plory. Wojewódzka odsłona konkursu odbywa się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim, ale z powodu koronawirusa prezentacje projektów odbywają się w Internecie, na stronie explory.pl.

Młodzi naukowcy prezentują bardzo różne dziedziny nauki. Od biologii czy ekonomii, po informatykę. Część projektów została już wdrożona. Tak jest z aplikacją asystującą osobom niewidomym i niepełnosprawnym, którą opracowali Natalia Fitowska i Szymon Stasik z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jak mówi Szymon, aplikacja „Aider” jest bardzo pomocna w czasie pandemii koronawiursa. Program kojarzy osoby potrzebujące z wolontariuszami. Dodatkowo pomaga osobom niewidomym w wynoszeniu śmieci - wystarczy skierować obiektyw telefonu w stronę kosza, aby uzyskać głosową informację na jaki rodzaj odpadów jest przeznaczony dany pojemnik.

- Uznaliśmy, że taki asystent bardzo się przyda. Wydaliśmy aplikację na telefony z systemem Android i mamy już około 300 wolontariuszy, którzy pomagają kilkudziesięciu osobom - informuje Szymon Stasik.

Współautorka aplikacji, Natalia Fitowska podkreśla, że festiwale typu E(x)plory to doskonała okazja dla młodych naukowców, żeby nawiązać ważne kontakty, a przy okazji pokazać swoje pomysły. Jak dodaje, ona z Szymonem poznali się podczas jednego z poprzednich festiwali E(x)plory.

- Spotkaliśmy dużo interesujących osób, wielu młodych naukowców, z którymi utrzymujemy kontakty. Tego typu konkursy są potrzebne, rozwijają kreatywność, motywują do dalszej pracy, do dalszej nauki - mówi Natalia Fitowska.

Wśród prezentowanych projektów są też między innymi system ostrzegania rowerzystów o zbliżających się pojazdach, czy bioopatrunki, które mogą pomóc przyspieszyć gojenie się ran.

W ramach festiwalu odbywają się też wykłady i warsztaty dla młodych ludzi. Można dowiedzieć się między innymi o gazach kriogenicznych, a profesor Marzena Nowakowska z Politechniki Świętokrzyskiej opowie o inżynierii danych.

Oprócz Podzamcza, regionalne edycje imprezy odbywają się w Łodzi, Wrocławiu, Bydgoszczy i Olsztynie. Głównym organizatorem Festiwalu Naukowego E(x)plory jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.

 

LAUREACI REGIONALNEJ EDYCJI KONKURSU E(X)PLORY, KTÓRZY PRZESZLI DO FINAŁU KRAJOWEGO:

1. Franciszek Mikołajczyk, Ludwik Skowronek, Zygmunt Skowronek - „Budowa i zastosowanie specjalistycznych dronów do monitorowania ruchu drogowego”
2. Natalia Fitowska, Szymon Stasik - „Aider" - asystent dla osób potrzebujących”
3. Anna Ziętarska - „Wpływ ciągłej i nieciągłej sonikacji na rozmnażanie i wydajność procesu fermentacji alkoholowej drożdży piekarskich (Saccharomyces cerevisiae Meyen ex E.C. Hansen)”
4. Bartłomiej Koszek - „Impulsowa elektroliza na żądanie jako sposób zwiększenia popularności samochodów napędzanych wodorem”
5. Hanna Żurek - „Celuloza bakteryjna jako baza do tworzenia biomateriałów”
6. Maja Piotrowska - „Czynniki współwystępujące z niską frekwencją wyborczą wśród młodych ludzi”
7. Bartosz Brzeziński, Kacper Kępiński - „Safe cycling - it's possible"
8. Jakub Wiśniowski - „Aplikacja wspomagająca rolników w doborze odpowiedniego nawozu do przygotowania gruntów pod względem chemicznym do uprawy wybranych roślin”

Tagi do tego wpisu
Reklama