Młodzi pianiści powalczą w międzynarodowym konkursie „Per aspera ad astra”

Data publikacji: 21.05.2021 09:22
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Młodzi wirtuozi powalczą o zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym. Dziś inauguracja.

Ponad 40 młodych pianistów z siedmiu krajów weźmie udział w IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego „Per aspera ad astra”. Wydarzenie, którego organizatorem jest Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, rozpocznie się dziś (w piątek, 21 maja). Ze względu na pandemię będzie miało formę hybrydową.

Maurycy Moszkowski był kompozytorem polskim żydowskiego pochodzenia, i choć nie miał związków z Kielcami, to jak wyjaśnia Artur Jaroń, dyrektor szkoły muzycznej, nieprzypadkowo został patronem konkursu.

- Jest dużo utworów pedagogicznych Moszkowskiego, które przygotowują młode pokolenia do pracy nad utworami Chopina, Liszta, a więc już tych najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu. Choć Moszkowski tworzył na przełomie XIX i XX wieku, to jednak dużo czerpał z muzyki tych dwóch kompozytorów - podkreśla.

W konkursie udział biorą młodzi muzycy. Rywalizacja odbywa się w czterech grupach wiekowych. W najmłodszej są uczniowie do 12 lat, w najstarszej do 20 roku życia. W dwóch najmłodszych konkurs jest jednoetapowy, w najstarszych przebiega w dwóch etapach. Regulamin określa, jakie utwory uczestnicy musieli przygotować.

Dyrektor Artur Jaroń przyznaje, że konkurs nie należy do najłatwiejszych, wymaga od młodych artystów wirtuozowskich umiejętności.

- Ale muszę też powiedzieć, że ci wszyscy, którzy zostali laureatami tego konkursu, to dziś jest czołówka nie tylko ogólnopolska, ale i światowa. Wato tu wymienić Szymona Nehringa, Krzysztofa Książka, Kamila Pacholca, Eryka Parchańskiego czy Tomasza Rittera, który dwa lata temu wygrał Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych - wymienia.

W tym roku konkurs ma charakter hybrydowy. Uczestnicy musieli nadesłać nagrania, co w wielu przypadkach było dodatkową trudnością. Teraz, przez cztery dni, będzie je oglądać jury konkursu. W jego skład wchodzą muzyczne autorytety: prof. Wojciech Świtała z Akademii Muzycznej w Katowicach, prof. Cezary Sanecki z Akademii Muzycznej w Łodzi, prof. Janusz Skowron z Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dwaj jurorzy z zagranicy. Pracom komisji będzie przewodniczył prof. Waldemar Wojtal z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Nagrania występów laureatów dwóch najmłodszych grup zostaną umieszczone na internetowej stronie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, natomiast zwycięzcy dwóch najstarszych grup wystąpią podczas koncertu w Filharmonii Świętokrzyskiej.

Występ laureata ostatniej edycji konkursu wspólnie z orkiestrą symfoniczną kieleckiej filharmonii zainauguruje dziś wydarzenie. Wieczorem wystąpi kielczanin, Eryk Parchański - uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach w klasie fortepianu Artura Jaronia, laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. W 2019 został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Ostatnio został zakwalifikowany do preselekcyjnego etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Dziś wieczorem, jako solista wystąpi także Artur Jaroń. Orkiestrę symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala. Koncert odbędzie się z udziałem publiczności. Początek o godzinie 19. Bilety w cenie: 27 zł (normalny) i 22 zł (ulgowy).

Reklama