Młodzi terytorialsi złożyli przysięgę w Sandomierzu. Za nimi ciężkie szkolenie

Data publikacji: 18.07.2021 12:30
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Strefa munduru
18.07.2021. Sandomierz. Przysięga żołnierzy ze 101 batalionu Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

18.07.2021. Sandomierz. Przysięga żołnierzy ze 101 batalionu Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Fot. Jacek Szydlowski / DWOT

Ponad 50 żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło dzisiaj przysięgę wojskową. Uroczystość odbyła się na terenie jednostki wojskowej w Sandomierzu. Większość nowych żołnierzy to uczniowie i absolwenci szkół średnich, którzy skorzystali z akcji pod hasłem „Wakacje z WOT”.

Jak powiedziała Aleksandra Mróz, dla niej służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to przede wszystkim sprawdzenie swoich możliwości, nauka dyscypliny oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Przyznała, że na szkoleniu było ciężko, ale to jej nie zraziło. Wręcz przeciwnie, uważa to za ciekawe i potrzebne doświadczenie.

W uroczystości uczestniczył m.in. Janusz Stasiak, zastępca burmistrza Sandomierza, który powiedział, że wzrastająca liczba żołnierzy WOT świadczy o dużym poczuciu patriotyzmu, ale jest też nawiązaniem do tradycji Sandomierza związanej z wojskowością.

Kapitan Marcin Kowal, oficer prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej powiedział, że formacja liczy obecnie ponad 1,4 tys. żołnierzy.

-  Do końca września będą kontynuowane szesnastodniowe szkolenia w ramach akcji „Wakacje z WOT”. Obejmują one m.in. musztrę, bezpieczne posługiwanie się bronią, zajęcia z taktyki, regulaminu i udzielania pierwszej pomocy – wyjaśnia.

Na zakończenie odbyła się uroczysta defilada.

Reklama