Mnóstwo śmieci zalega w lesie nad zalewem w Cedzynie

Data publikacji: 13.08.2020 12:02
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.08.2020 Cedzyna. Śmieci zalegające w lesie nad zalewem

13.08.2020 Cedzyna. Śmieci zalegające w lesie nad zalewem
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Chodzi o teren, gdzie do zbiornika wpływa Lubrzanka. Jest tam kilka miejsc, które upodobali sobie wędkarze. Często przyjeżdżają tam również całe rodziny. Zaciszne miejsca do odpoczynku i wędkowania są jednak zaśmiecane.

Pan Jan z Leszczyn zwraca uwagę, że turyści notorycznie zaśmiecają las w tym miejscu. Szczególnie teraz, przy ładnej pogodzie.

- Przyjeżdża wielu turystów i wędkarzy, którzy palą ogniska, grillują, a śmieci zostawiają w lesie. Ludzie boją się zwracać uwagę, bo w najlepszym wypadku może się skończyć na wyzwiskach. Może częściej mogłaby tu zaglądać policja - mówi pan Jan. 

Przemysław Łysak, wójt gminy Górno zna problem, ale służby gminne mają związane ręce, ponieważ są to grunty prywatne i to na właścicielach spoczywa obowiązek utrzymania porządku. Mimo to, jak mówi, w miarę możliwości miejsca te są sprzątane.

- Staramy się sprzątać śmieci również na tym obszarze, ale nie tak często jak przy zalewie, bo to jest zupełnie inna skala. Jednak wzmożymy nasze działania również tam. Na pewno śmieci zostaną sprzątnięte - zapewnia wójt.

Za zaśmiecanie lasu grozi kara nawet do 5 tys. zł. Natomiast właściciel, który nie dba o czystość na swoim terenie, może zostać ukarany grzywną do 1,5 tys. zł.

Przemysław Łysak zwrócił uwagę, że gotowy jest projekt ścieżki rowerowej nad Lubrzanką łączącej Mąchocice i dalej do Ciekot oraz Wilkowa. Jednak właściciele gruntów znajdujących się nad zalewem, które obecnie są zaśmiecane, nie zgodzili się na poprowadzenie ścieżki przez ich tereny. Wobec tego projekt trafił na półkę. 

Reklama