Mobilne punkty szczepień będą pracować od przyszłego tygodnia

Data publikacji: 23.02.2021 14:30
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu rozpoczną się szczepienia przeciw COVID-19 w mobilnych punktach. Iniekcje mogą w nich otrzymać świętokrzyscy seniorzy, którzy z przyczyn medycznych nie mogą dotrzeć do punktu szczepień.

W naszym regionie działać będą dwa mobilne punkty firmy Corten Medic. Jak informuje Magda Chmiel, dyrektor ds. rozwoju firmy, zespoły są już gotowe do świadczenia szczepień.

- Czekamy oczywiście na szczepionki, które zostały już zamówione i mamy je otrzymać do końca tego tygodnia. Jeżeli tylko do nas dotrą, wówczas od przyszłego tygodnia będzie mogli zacząć szczepić pacjentów. Kolejność szczepień będzie w dużej mierze zależała od tego, gdzie senior mieszka. Mamy dwa zespoły szczepienne i każdy z nich ma ustalaną na tydzień trasę, którą będzie jeździł tak, by wyszczepić jak największą liczbę pacjentów będących w bliskim położeniu - dodała Magda Chmiel.

Dotychczas na zaszczepienie się przez ekipę wyjazdowego punktu szczepień zdecydowało się 64 seniorów. Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że osoba, która nie może samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień powinna zadzwonić do swojej przychodni.

- Oczywiście jeżeli pacjent jest w takim stanie, że ma trudności, by wykonać telefon do przychodni, wówczas może zrobić to za niego ktoś bliski. Jeżeli zostanie zgłoszona chęć zaszczepienia, dalsze postępowanie leży po stronie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. To on najpierw sprawdzi, czy pacjent na pewno ma wystawione skierowanie na zaszczepienie się, a następnie stwierdzi, czy rzeczywiście stan zdrowia pacjenta nie pozwala na transport do punktu szczepień - przypomina Beata Szczepanek.

Jeżeli okaże się, że pacjent spełnia kryteria, jego dane zostaną przekazane zespołowi wyjazdowemu, który umówi się na wizytę.

Podobne wiadomości
Reklama