Mochoń: Morricone był wielkim mistrzem, a przy tym skromnym człowiekiem [WYWIAD]

Data publikacji: 06.07.2020 12:11
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Andrzej Mochoń - prezes Targów Kielce

Na zdjęciu: Andrzej Mochoń - prezes Targów Kielce
Kielce. 10.06.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Ennio Morricone był wyjątkowym kompozytorem, obok wielkiego talentu był niezwykle skromnym i ciepłym człowiekiem - mówi prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń. Morricone, jeden z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej zmarł dziś w Rzymie w wieku 91 lat.

Kompozytor w 2012 roku przy okazji wystawy Sacro Expo odebrał w Kielcach medal "Per Artem ad Deum" przyznany przez Papieską Radę do Spraw Kultury.

- To była wyjątkowa wizyta. Ennio pomimo sędziwego wieku, miał 84 lata, przyjechał osobiście i uczestniczył we wszystkich próbach przed koncertem, który przygotowała Filharmonia Świętokrzyska. Rozmawiałem z mistrzem przed koncertem i miałem wrażenie że czuł pewną niepewność co do muzyków, ponieważ orkiestra kielecka nie była powszechnie znana w Europie.  Podczas prób wielokrotnie rozmawiał z dyrygentem Jackiem Rogalą, robił poprawki, ale po koncercie był zachwycony wręcz wzruszony. Jedliśmy razem kolację i długo rozmawialiśmy po włosku. Co ciekawe, mistrz napisał muzykę do kilkudziesięciu filmów amerykańskich, ale nie znał angielskiego - wspomina Andrzej Mochoń.

Jak stwierdził Andrzej Mochoń, to zdarza się jedynie w przypadku największych mistrzów. To był skromny i ciepły człowiek. Z żoną jeździł po całym świecie. Był wszędzie zapraszany i rozpoznawany jako wielka gwiazda. Tymczasem pomimo tej sławy pozostał zwykłym, skromnym człowiekiem.

Posłuchaj rozmowy Ennio Morricone z Leszkiem Ślusarskim z Radia Kielce:

adv adv
Wiadomości
Reklama