Modele samolotów wojskowych na pikniku w Kowali [DUŻO ZDJĘĆ]

Data publikacji: 15.08.2020 08:12 / Data aktualizacji: 15.08.2020 20:24
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.08.2020 Kowala. Piknik lotniczy

15.08.2020 Kowala. Piknik lotniczy
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Historyczne modele polskich samolotów wojskowych, takie jak „Karaś”, „Jastrząb” czy „Iskra”, można było zobaczyć w sobotę na niebie w Kowali w gminie Sitkówka-Nowiny. W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego kielecki Klub Modelarstwa Sportowego zorganizował piknik lotniczy.

Swoje umiejętności pokazali także m.in. piloci modeli znanych samolotów zagranicznej produkcji, jak F16 czy MiG-29.

Jak informuje Piotr Gołacki, prezes kieleckiego Klubu Modelarstwa Sportowego, podczas pikniku zaprezentowało się kilkadziesiąt maszyn, które różnią się od oryginałów jedynie rozmiarem.

- W większości to modele makietowe, mające za zadanie jak najwierniejsze odzwierciedlenie detali oryginału - wyjaśnia.

W pikniku wziął udział między innymi Piotr Kaplona z Rybnika, który pochwalił się swoimi umiejętnościami w pilotowaniu modelu PZL.23 Karaś. Jak mówił, jest to wierna replika polskiego lekkiego bombowca z 1939 roku.

- Ten model w sumie powstawał około 3 lat. Wykonanie samego projektu trwało 1,5 roku, następnie trzeba było przystąpić do prac nad budową. Koszty budowania modeli często są ogromne, sam silnik do „Karasia” kosztował 3 tys. euro. Jest to silnik gwiazdowy, taki sam, jaki występował w oryginalnym samolocie, oczywiście w pomniejszeniu - dodał.

Impreza z uwagi na pandemię odbywała się bez udziału publiczności, jednak widzowie mogli śledzić poczynania modelarzy za pośrednictwem mediów społecznościowych Klubu Modelarstwa Sportowego.

Reklama