Modernizacja Cementowni Małogoszcz za ponad 100 mln euro

Data publikacji: 09.10.2020 17:14
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.10.2020 Małogoszcz. Konferencja ws. modernizacji Cementowni Małogoszcz. Na zdjęciu (od lewej): Stanisław Sobczyk – wiceprezes Lafarge, Renata Janik – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego i Xavier Guesnu - prezes Lafarge

09.10.2020 Małogoszcz. Konferencja ws. modernizacji Cementowni Małogoszcz. Na zdjęciu (od lewej): Stanisław Sobczyk – wiceprezes Lafarge, Renata Janik – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego i Xavier Guesnu - prezes Lafarge
Fot. Ewa Płonka

Cementownia Małogoszcz przejdzie gruntowną modernizację. LafargeHolcim zainwestuje ponad 100 mln euro w unowocześnienie zakładu i jego linii produkcyjnych.

Inwestycja łączy znaczący wymiar ekonomiczny z realizacją celów środowiskowych. Niedawno firma jako pierwsza w sektorze cementowym na świecie podpisała deklarację Net-Zero Pledge i zobowiązała się do 2030 roku zredukować emisję CO2 o 20 proc. w porównaniu z rokiem 2018. W Polsce ambicją Lafarge jest osiągnięcie poziomu 55 proc. redukcji CO2, w porównaniu do 1990 roku. Modernizacja cementowni istotnie przyczyni się do realizacji tego celu.

To jedna z największych inwestycji koncernu w Europie Środkowo-Wschodniej. Obniżenie emisyjności będzie możliwe dzięki budowie jednego, nowoczesnego pieca obrotowego do wypału klinkieru o wydajności ok. 4 tys. ton na dobę. Powstanie również nowa, efektywniejsza instalacja paliw alternatywnych. Pozwoli to zminimalizować udział paliw kopalnych w produkcji i będzie stanowić istotny element gospodarki obiegu zamkniętego, rozwiązując problem odpadów. Poprawi się również efektywność energetyczna zakładu. Modernizacja nie zatrzyma produkcji w zakładzie, a klienci będą obsługiwani w normalnym, dotychczasowym trybie.

- Jestem dumny, że na swoje 50-lecie, w 2024 roku Cementownia Małogoszcz będzie już przemysłową perłą regionu. Tym samym zwiększamy również atrakcyjność gospodarczą tego regionu, z którym jesteśmy mocno związani. Chcemy dalej rozwijać naszą współpracę z najbliższą społecznością i być dobrym sąsiadem. Dlatego inwestujemy w najnowocześniejsze technologie, które jeszcze bardziej zminimalizują wpływ naszej działalności na środowisko naturalne i najbliższe otoczenie - mówi Jacek Patyk, dyrektor Cementowni Małogoszcz.

09.10.2020 Małogoszcz. Konferencja ws. modernizacji Cementowni Małogoszcz. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Pilch – Stowarzyszenie Producentów Cementu, Renata Janik – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego i Mariusz Piotrowski – burmistrz MałogoszczaFot. Ewa Płonka

- To, że za trzy lata najnowocześniejsza cementownia w Europie będzie właśnie tutaj, w Małogoszczu, jest wielkim osiągnięciem. Dobra współpraca pomiędzy zakładem, mieszkańcami, a władzami samorządowymi oraz administracją państwową sprawiła, że Lafarge postrzega to miejsce jako dobre do inwestowania. Pomimo niepewności gospodarczych wywołanych epidemią, rozpoczynamy ten projekt. Będzie to duży impuls do pobudzenia gospodarczego dla gminy, powiatu i województwa świętokrzyskiego. Modernizacja dowodzi także dużych kompetencji ludzi, którzy pracują w małogoskiej cementowni - dodaje Stanisław Sobczyk, wiceprezes zarządu Lafarge w Polsce.

Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, a ich zakończenie planowane jest na 2023 rok.

Podobne wiadomości
Reklama