Modlili się na Wiśle do Maryi

Data publikacji: 28.05.2021 20:22
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.05.2021. Sandomierz. Majówka na statku. Na zdjęciu (od lewej): biskup Krzysztof Nitkiewicz, Tadeusz  Prokop - kapitan żeglugi śródlądowej

28.05.2021. Sandomierz. Majówka na statku. Na zdjęciu (od lewej): biskup Krzysztof Nitkiewicz, Tadeusz Prokop - kapitan żeglugi śródlądowej
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Osoby w różnym wieku, od młodzieży po seniorów, osoby świeckie i duchowne - wszyscy modlili się wspólnie podczas nabożeństwa majowego na statku, który płynął po Wiśle w Sandomierzu. Majówce na rzece przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, pomysłodawca tej formy modlitwy.

Biskup powiedział, że nabożeństwo jest okazją, aby spotkać się jako wspólnota, czego obecnie wszyscy bardzo potrzebują.

- Pandemia odebrała nam te możliwości, a przecież człowiek jest istotą społeczną. Wspólna modlitwa, bycie razem jest spotkaniem i przyjaciół i ludzi wierzących - powiedział biskup Nitkiewicz.

Przypomniał, że Maryja w tradycji Kościoła nazywana jest Gwiazdą Morza, a w Sandomierzu jest Wisła, która wpada do Bałtyku, więc można to powiązać.

- Kiedy nie było urządzeń nawigacyjnych, to marynarze patrzyli w gwiazdy, aby wiedzieć, w którym kierunku żeglować. Na morzu życia taką gwiazdą jest Maryja, ona  wskazuje nam kierunek ku Chrystusowi. Myślę, że dzisiejsza majówka ożywi w nas pobożność maryjną - dodał ordynariusz diecezji.

W majówce wziął udział poseł PiS Marek Kwitek wraz z rodziną. Powiedział, że jest to dla niego podsumowanie całego miesiąca maryjnego oraz duże przeżycie religijne.

- Uwielbiamy Maryję śpiewem, modlimy się do niej. To jest nasza powinność, ale w tym czasie pandemii takiej bliskości nam potrzeba i z Bogiem i z Maryją i z ludźmi, a tu mamy wszystko razem. Do tego piękne, nadwiślańskie krajobrazy - dodał poseł.

Siostra Jadwiga Borowska powiedziała, że taka majówka jest czymś wyjątkowym, nie da się jej porównać z innymi.

- Ubogaca wewnętrznie, poza tym jest świadectwem wiary wobec ludzi, z którymi wspólnie przeżywa się to wydarzenie - dodała.

Kapitan statku Tadeusz Prokop mówi, że dla niego rejsy maryjne mają także szczególny wymiar, ponieważ diametralnie różnią się od innych, komercyjnych. Dają siłę na cały sezon.  

Z powodu epidemii w nabożeństwie majowym na statku mogło wziąć udział 90 osób, a więc połowa normalnego składu. Oprawę muzyczną zapewnili klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu oraz schola z kościoła św. Floriana w Stalowej Woli.

Reklama