Morawica będzie kopalnią piłkarskich talentów

Data publikacji: 09.09.2020 12:36
Autor: Rafał Szymczyk / Kategoria: Sport
09.09.2020. Morawica. Na zdjęciu (od lewej): Marian Buras - burmistrz Morawicy, Józef Dąbek - prezes Kopalni Morawica S.A., Przemysław Strójwąs - prezes KS Moravia Morawica, Tomasz Wierzbicki - skarbnik KS Moravia Morawica i Tomasz Wilman - dyrektor sportowy Akademii Piłkarskiej Kopalnia Talentów Moravia Morawica

09.09.2020. Morawica. Na zdjęciu (od lewej): Marian Buras - burmistrz Morawicy, Józef Dąbek - prezes Kopalni Morawica S.A., Przemysław Strójwąs - prezes KS Moravia Morawica, Tomasz Wierzbicki - skarbnik KS Moravia Morawica i Tomasz Wilman - dyrektor sportowy Akademii Piłkarskiej Kopalnia Talentów Moravia Morawica
Fot. Rafał Szymczyk / Radio Kielce

Do życia powołana została Akademia Piłkarska Kopalnia Talentów Moravia Morawica. Finansowymi partnerami projektu, który będzie realizowany przez klub mający drużynę seniorów w IV lidze świętokrzyskiej, będą Kopalnia Wapienia Morawica S.A. oraz Gmina Morawica. Dyrektorem sportowym akademii został Tomasz Wilman, w przeszłości trener m.in. ekstraklasowej Korony Kielce.

09.09.2020. Morawica. Na zdjęciu (od lewej): Marian Buras - burmistrz Morawicy, Józef Dąbek - prezes Kopalni Morawica S.A., Przemysław Strójwąs - prezes KS Moravia Morawica i Tomasz Wierzbicki - skarbnik KS Moravia MorawicaFot. Rafał Szymczyk / Radio Kielce

Umowę o współpracy w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy podpisali w środę prezes Kopalni Morawica S.A. Józef Dąbek, burmistrz Marian Buras i prezes Moravii Przemysław Strójwąs.

– Dziękuję za ten projekt, który powstał po to, żeby zatrzymać w Morawicy nasze dzieci. Chcemy, żeby talenty rosły i rozwijały się w naszej gminie. Nie musiały nigdzie jeździć. W przyszłości na tych młodych piłkarzach będzie oparta pierwsza drużyna Moravii – powiedział Józef Dąbek.

– Zależy nam bardzo na tym, żeby sportową siłę naszego klubu budować na wychowankach. Ci młodzi ludzie będą tutaj trenować, a później występować w zespołach seniorskich. Na takie plany nie jest nam szkoda pieniędzy – dodał Marian Buras.

– Przekonała mnie wizja i zaangażowanie tych ludzi. Celem projektu jest pozwolenie dzieciakom na realizowanie marzeń. Na efekty w postaci zasilania pierwszej drużyny, czy zespołów innych klubów, pewnie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Pierwszym efektem będzie zadowolenie dzieci. Będą one chętnie przychodziły do Moravii, będą trenowały, a boiska klubu będą tętniły życiem do późnych godzin wieczornych. Gmina od lat rozwija się dynamicznie i mogę powiedzieć, że realizacja tego projektu sportowego jest tego dopełnieniem – stwierdził Tomasz Wilman.

– Pierwszym celem jest duża liczba zadowolonych dzieci. Chcemy, żeby było ich nawet dwieście. W perspektywie chcielibyśmy, żeby nasi wychowankowie grali w drużynach trzecioligowych. Marzeniem jest oczywiście ekstraklasa i reprezentacja Polski, ale twardo stąpamy po ziemi – dodał Przemysław Strójwąs.         

Podopieczni akademii będą trenować na naturalnych boiskach KS Moravia oraz sztucznym w Bilczy. Wkrótce będzie ono przykryte tzw. balonem i zajęcie będą tam prowadzone również zimą. Do dyspozycji młodych piłkarzy będzie także pięć hal sportowych, które są na terenie gminy. 

Akademia Piłkarska Kopalnia Talentów Moravia Morawica rozpoczęła już zapisy dla chłopców i dziewcząt urodzonych w latach 2007 – 2015.

09.09.2020. Morawica. Na zdjęciu (od lewej): Marian Buras - burmistrz Morawicy i Józef Dąbek - prezes Kopalni Morawica S.A.Fot. Rafał Szymczyk / Radio Kielce

Reklama