Morsy zaczynają sezon

Data publikacji: 24.10.2021 08:38
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W niedzielę nad zalewem w Morawicy odbędzie się inauguracja sezonu morsowego 2021-2022. Organizatorem jest Morawickie Stowarzyszenie Morsów „Byle do zimy!”.

Marcin Łazarczyk, rzecznik stowarzyszenia zaznacza, że rozpoczęcie sezonu jest datą umowną, ponieważ niektórzy zaczęli morsować już wcześniej, a niektórzy czekają na jeszcze chłodniejsze dni.

- Zorganizowane rozpoczęcie sezonu morsowego jest jednak istotne, bo możemy się spotkać i wprowadzić w tę aktywność nowe osoby - mówi.

  Marcin Łazarczyk przyznaje, że osoby, które chcą spróbować morsowania muszą się do tego odpowiednio przygotować. Jednak najważniejsze jest to, by mieć przy sobie osobę z większym doświadczeniem.  

- Trzeba zacząć od przygotowania stroju kąpielowego oraz założenia odpowiednich butów, które uchronią nas przed nadepnięciem na wystające kamienie lub szkło. Nie możemy zapominać również o nakryciu głowy i rozgrzewce. Morsowanie powinno się zaczynać w grupie, ponieważ jest to doznanie ekstremalne, związane z szokiem termicznym, którego niektórzy się obawiają. Podczas naszego otwarcia z pewnością będzie wiele osób, które będą asekurować i ewentualnie udzielać pomocy - wyjaśnia.

Marcin Łazarczyk dodaje, że morsowanie stało się popularne szczególnie w czasach pandemii.

- Morsowanie zawiera w sobie elementy prozdrowotne i traktowane jest jako kąpiel, więc nie wymaga poświęcenia dużo czasu, specjalistycznego sprzętu, czy intensywnego przygotowania. Ta aktywność popularna jest też być może dlatego, że podczas pandemii ludzie mieli ograniczone możliwości spotykania się w miejscach publicznych, natomiast nikt, poza krótkim okresem, nie zabronił kąpieli w zbiornikach wodnych - informuje rzecznik.

Rozpoczęcie nowego sezonu morsowego odbędzie się dziś (niedziela, 22 października), o godzinie 15.00 nad zalewem w Morawicy.

Reklama