Msza odpustowa i modlitwa za Ojczyznę w szczaworyskiej parafii

Data publikacji: 25.07.2021 15:08
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.07.2021. Szczaworyż. Msza odpustowa. Na zdjęciu: biskup Jan Piotrowski - ordynariusz diecezji kieleckiej

25.07.2021. Szczaworyż. Msza odpustowa. Na zdjęciu: biskup Jan Piotrowski - ordynariusz diecezji kieleckiej
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Parafia pw. Świętego Jakuba Apostoła w Szczaworyżu, obchodziła swoje święto. To odpust parafialny ku czci swojego patrona. Podczas liturgii modlono się także za Ojczyznę. Mszy przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

W rozmowie z Radiem Kielce podkreślił, że każdy odpust jest świętem parafii.

- Ta wiekowa parafia ma to piękne duchowe doświadczenie, zarówno przez nabożeństwa maryjne, jak i cześć oddawaną św. Jakubowi - męczennikowi za wiarę - zaznaczył.

Hierarcha zwrócił uwagę, że czasy, w których żył św. Jakub były pełne paradoksów, bo kiedy go ścięto, to spodobało się to niektórym jego współrodakom.

- Z pewnością w życiu chrześcijańskim na każdym etapie potrzeba odnowy wiary, umocnienia, nadziei i aktywizowania miłości - dodał biskup.

W liturgii uczestniczył m.in. poseł Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Zwrócił uwagę, że tamtejsza świątynia znajduje się na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba. To średniowieczne szlaki prowadzące z różnych części Europy do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie znajdują się grób i relikwie św. Jakuba Apostoła. To najważniejsze chrześcijańskie szlaki pielgrzymkowe.

- Szlak, który przebiega przez kilka ważnych miejscowości w naszym regionie. Ponadto rok 2021 został ustanowiony rokiem jubileuszowym św. Jakuba. Bardzo się cieszę, że wraz ze wspólnotą szczaworyską mogę tutaj być i modlić się - dodał.

Królową parafii jest Matka Boża Szczaworyska. Jej obraz znajduje się w ołtarzu głównym. W przeszłości należał on do kamedułów, którzy mieli swój klasztor na górze Chełmicy. W czasie najazdu szwedzkiego, chcąc ocalić obraz zanieśli go do kościoła w Szczaworyżu. Mieli dobre przeczucie, bo Szwedzi nie tylko zniszczyli klasztor, ale też zamordowali zakonników. Ocalał jedynie obraz, który do dziś można oglądać w szczaworyskim kościele.

Szczaworyż to mała miejscowość leżąca przy trasie z Buska-Zdroju do Tarnowa. Z przekazów historycznych wynika, że Szczaworyż był już parafią w 1126 r.

adv adv
Wiadomości
Reklama