Msza w katedrze i spotkanie przy Zamkowej. Wspomnienie 75. rocznicy rozbicia więzienia UB

Data publikacji: 02.08.2020 08:56
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Dawne więzienie UB przy ulicy Zamkowej

Kielce. Dawne więzienie UB przy ulicy Zamkowej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

O godzinie 11.00 w kieleckiej katedrze odprawione zostanie nabożeństwo w intencji Ojczyzny w związku z 75. rocznicą rozbicia więzienia Urzędu Bezpieczeństwa przy ulicy Zamkowej przez oddziały gen. Antoniego Hedy „Szarego”.

To jedna z najważniejszych operacji polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. W wyniku akcji przeprowadzonej w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku przez oddziały pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego” i Stefana Bembińskiego „Harnasia” udało się uwolnić 354 osoby przetrzymywane przez komunistyczną bezpiekę.

Akcja była dobrze zaplanowana i skutecznie przeprowadzona, co uniemożliwiło sprawną reakcję wojska, milicji, Urzędu Bezpieczeństwa i sił sowieckich. Akcja odbyła się praktycznie bez strat. W jej wyniku zginął jeden żołnierz z oddziału Hedy, który podczas ucieczki został otoczony pod Kielcami.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości przemaszerują przed dawny budynek więzienia przy ulicy Zamkowej, gdzie złożone zostaną wiązanki kwiatów i zapalone zostaną znicze. Organizatorem niedzielnych uroczystości jest Zarząd Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach.

Reklama