Multimedia i okulary 3D. Co jeszcze będzie w dworcowej mediatece?

Data publikacji: 27.07.2020 16:13
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Połączenie nowoczesności z tradycją – tak najkrócej można określić charakter mediateki, która będzie funkcjonować na odnowionym dworcu autobusowym w Kielcach. Rozpocznie działalność 27 sierpnia.

Jak podkreśla Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, na półkach nie zabraknie książek w formie papierowej.

- Znajdą się tam najbardziej poczytne tytuły, które będzie można wypożyczyć. Do tego czasopisma, audiobooki, a organizacje turystyczne z całej Polski będą prezentowały swoją ofertę – wyjaśnia.

Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnej biblioteki, pojawi się wiele nowinek technicznych, które zainteresują nie tylko dzieci i młodzież.

- Będziemy mieli specjalne okulary, dzięki którym, w technologii 3D, będzie można odwiedzać muzea, chodzić po górach, bywać nad morzem. Z tego rozwiązania będą mogły korzystać osoby, które mają na przykład problemy z balansem czy błędnikiem. Ale będziemy mieli także okulary z dżojstikiem, dla tych osób, które lubią wrażenia. Dzięki temu zestawowi będzie można grać w różnego rodzaju gry - dodaje.

Przygotowana zostanie również kawiarenka internetowa oraz stanowiska do gier.

- Będą tworzone drużyny, które będą rywalizowały, tworząc także oprogramowanie komputerowe - wyjaśnia Anna Żmudzińska.

- Do wirtualnej rywalizacji zaprosimy również rodziny, czy to rodziców z dziećmi, czy wnuków z dziadkami, żeby integrować społeczeństwo. Nie zabraknie tradycyjnych gier planszowych - mówi. 

Jak dodaje Anna Żmudzińska, mediateka ma też być miejscem spotkań, w którym pojawia się kultura szeroko pojęta.

- Niezwykle ważne jest pokazywanie ciekawych ludzi, którzy zajmują się kulturą. Chcemy, żeby odbywały się spotkania autorskie z pisarzami, warsztaty motywacyjne, ale także wernisaże wystaw, tak byśmy mogli cieszyć się kulturą, sztuką - zauważa.

Dyrektor miejskiej książnicy zaznacza, że spotkania będą miały charakter klubowy, aby był możliwy bezpośredni kontakt uczestników z gościem, by w ten sposób zachęcić do rozmów, wymiany poglądów.

Stacja Kultura zajmie powierzchnię około 300 metrów kwadratowych i będzie się mieściła na antresoli Centrum Komunikacyjnego.

- Takie rozwiązania są stosowane na całym świecie, zarówno we Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy w Czechach, gdzie obserwujemy największy wzrost czytelnictwa od lat - tłumaczy dyrektor biblioteki.

Z mediateki będą mogli korzystać także podróżni. Wprawdzie nie będą mogli wypożyczyć książki, ale za to będą mogli skorzystać z innych możliwości.

- Na przykład będzie bookcrossing, więc będzie można wziąć książkę, zamienić, ale też kupić sobie coś do picia, usiąść, poczytać i poczekać na swój autobus - wyjaśnia dyrektor.

Mediateka jest częścią wartej prawie 69 mln zł inwestycji, czyli budowy Centrum Komunikacyjnego w Kielcach.

Reklama