Multimedialna wystawa w Krzemionkach na wiosnę przyszłego roku

Data publikacji: 14.10.2020 15:27
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W nowoczesny sposób ma pokazać prehistoryczne czasy. Na stałej wystawie w Krzemionkach będą multimedia, ścieżki edukacyjne dla dzieci, a całość ma być dostępna również dla osób niedosłyszących i niedowidzących.

Muzeum Historyczno - Archeologiczne rozstrzygnęło przetarg na wykonawcę ekspozycji. Na wystawie pojawią się informacje dotyczące duchowości w czasach kultury mierzanowickiej. Zaprezentowany zostanie warsztat ceramiczny, gdzie turyści poznają techniki wytwarzania naczyń w tym czasie. Ciekawym elementem będzie warsztat kamieniarski, pokazujący w jaki sposób obrabiano krzemień.

Wystawę wykona lubuska firma, zajmująca się produkcją scenografii teatralnych i operowych, ale także tworząca aranżacje muzealne. Z kolei projekt całości zleci podwykonawcy z Krakowa. Jak mówi Andrzej Przychodni, dyrektor muzeum, wystawa umożliwi przeniesienie rekonstrukcji do sali ekspozycyjnej, czym uzupełni ofertę samych kopalni.

- Zwiedzający zyska możliwość łatwiejszej percepcji tego, co znajduje się w podziemiach. Bez komentarza przewodnika, same Krzemionki i trasa podziemna są jednak trudne w odbiorze – mówi.

Wystawa ma być gotowa do wiosny przyszłego roku. Kosztować będzie ponad 3 mln zł. W rozstrzygnięciu drugiego przetargu pomogło ministerstwo kultury, które dołożyło ponad 100 tys. zł. 

Reklama