Mural przypomni o osobie i twórczości Władysława Maleckiego

Data publikacji: 24.09.2020 17:44
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.09.2020. Masłów. Mural na ścianie budynku Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II

24.09.2020. Masłów. Mural na ścianie budynku Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II
Fot. CEiK „Szklany Dom”

Twórczość malarza Władysława Maleckiego ma przypomnieć mural, który powstaje na ścianie budynku Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Masłowie. Malowidło ma mieć wymiary: 3 na prawie 11 metrów. Prace rozpoczęły się w środę.

24.09.2020. Masłów. Mural na ścianie budynku Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II. Z takich obrazów będzie się składał malowidłoFot. CEiK „Szklany Dom”

Pomysł stworzenia muralu wyszedł ze strony Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Dyrektor tej instytucji, Wojciech Purtak wyjaśnia, że najważniejszym celem było przywrócenie pamięci o Władysławie Maleckim.

- Malarzu, który urodził się w Masłowie, później nie był związany z tym miejscem. Był pejzażystą, działał pod koniec XIX wieku, należał do szkoły monachijskiej. Zmarł w całkowitym zapomnieniu, a teraz jego obrazy znów są popularne, zresztą można je oglądać w Muzeum Narodowym w Kielcach - wyjaśnia.

Mural powstaje na ścianie szkoły w Masłowie. Wykonują go uczniowie pod okiem artysty, plastyka, Igora Kowalczyka, który ma na swoim koncie już wiele malowideł, istniejących w Kielcach.

- Projekt, to jest jakby kolaż pejzaży Władysława Maleckiego. Te prace traktujemy nowocześnie, ze względu na podział, ale chciałem, żeby młodzież podjęła próbę malowania na dużej powierzchni - tłumaczy. - Są to młodzi ludzie, których interesuje plastyka, malarstwo, a wiemy, że malarstwo ścienne jest fajne, bo można się sprawdzić na dużym formacie i każdy może je oglądać. Niezależnie od tego, co namalujemy, już sam format robi wrażenie - mówi.

Jednak duży obraz, to też większe wyzwanie. - Nie jest łatwy, bo trzeba mieć chociażby przestrzenną wyobraźnię, ale jestem tu po to, żeby uczniom pomóc - dodaje Igor Kowalski.

Uczniowie z ciekawością zabrali się do pracy. Ósmoklasistki Natalia Grzejszczyk i Alicja Ryś wyjaśniły, że każdy ma do namalowania swoją część.

- Mural został podzielony na części i każda grupa składająca się z dwóch osób ma swoją pracę do wykonania. My jesteśmy dwójką, która maluje kapliczkę koło zachodu słońca i właśnie czekamy na swoją kolej - zaznaczyły.

Dziewczyny dodały, że dzięki projektowi poznały postać Władysława Maleckiego.

- Był bardzo uzdolnionym artystą, który wiele osiągnął w swoim życiu i chcemy właśnie pokazać, jakie piękne obrazy malował. Dzięki temu projektowi wiele się o nim dowiedziałam i teraz z dumą będę malowała jego obraz - przyznała Natalia Grzejszczyk.

Mural ma zostać oficjalnie odsłonięty w przyszłym tygodniu. Dofinansowanie na przedsięwzięcie pochodzi z programu „Bardzo Młoda Kultura”.

24.09.2020. Masłów. Mural na ścianie budynku Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła IIFot. CEiK „Szklany Dom”

Reklama