Musimy dbać o dom, który stworzył nam Ojciec

Data publikacji: 23.05.2021 11:14
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: brat Kordian Szwarc - franciszkanin

Na zdjęciu: brat Kordian Szwarc - franciszkanin
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

- Jeżeli nie będziemy dbać o nasz dom, to ten dom zostanie zniszczony - mówi franciszkanin, brat Kordian Szwarc, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Dziś na każdej mszy świętej w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach będzie się spotykał z wiernymi i zachęcał ich do troski o środowisko naturalne w najbliższym otoczeniu. Jest to swoista lekcja ekologii, a jak mówi brat Kordian Szwarc, będący również animatorem krajowym projektu „Laudato Si” Caritas Polska, ta tematyka w kościele nie powinna dziwić.

- To zaproszenie do odpowiedzi na pytanie: dlaczego jesteśmy? Odpowiedzią na nie jest to, co proponuje papież Franciszek - ekologia integralna. To znaczy zastanowienie się nad tym, w jaki sposób żyję w relacji do Pana Boga, w relacji do samego siebie, do drugiego człowieka i w świecie, który jest światem stworzonym. Jeżeli wszyscy, którzy przychodzimy na mszę świętą, wyznajemy na niej wiarę w Boga Ojca, który jest Stworzycielem Nieba i Ziemi, to z tego też wypływa jakość naszego życia. Jesteśmy dziećmi Ojca i zamieszkujemy dom, który ten Ojciec nam stworzył. Jeżeli nie będziemy dbać o ten dom, to zostanie on zniszczony - podkreśla.

Stąd też wynikają działania proekologiczne, które prowadzi Caritas w duchu „Laudato Si”. Kilka miesięcy temu przyłączyła się do nich parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach, prowadząc akcję, mającą na celu promowanie oszczędzania wody.

- Dzisiejsza Niedziela „Laudato Si” w tym kościele, jest ukoronowaniem tych przedsięwzięć - podkreśla brat Kordian Szwarc. - Właśnie tu na każdej mszy świętej mogę głosić Słowo Boże, po mszach są spotkania z naszymi animatorami odnośnie projektu, rozdajemy „Ekokwartalnik”, w którym pokazujemy szereg działań proekologicznych, między innymi z diecezji kieleckiej. Osoby zainteresowane znajdą w nim także artykuły, napisane przez ekspertów - wymienia.

Przed kościołem stanie także specjalny namiot - mobilna wystawa, która w przystępny sposób przekazuje informacje zawarte w encyklice „Laudato Si” papieża Franciszka, nie zabraknie konkursów.

Akcja potrwa do godziny 17.00.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama