Muzea i galerie czekają na gości. Kuszą atrakcjami [INFORMATOR]

Data publikacji: 04.05.2021 17:04
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
15.11.2020. Oblęgorek. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku - oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

15.11.2020. Oblęgorek. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku - oddział Muzeum Narodowego w Kielcach
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Nos i usta wciąż muszą być zasłonięte, obowiązuje dezynfekcja oraz dystans społeczny. W reżimie sanitarnym działalność mogą wznowić muzea, galerie sztuki i instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą. Wiele placówek otwarło się już dziś. W niektórych na zwiedzających czekają niespodzianki.

Muzeum Wsi Kieleckiej

Dobre informacje dla turystów ma Muzeum Wsi Kieleckiej. Od najbliższej soboty, 8 maja, dostępne będą dla zwiedzających wnętrza obiektów w Parku Etnograficznym w Tokarni. Jak podkreśla Beata Ryń, rzecznik muzeum, po prawie roku zabytkowe budynki znów zostaną otwarte.

- Myślę, że ucieszy państwa ta informacja, ponieważ pytaliście o nią bez mała od roku. Wiemy, że chcecie przyjeżdżać do skansenu, a możliwość zwiedzenia wnętrz jest atutem -  wyjaśnia.

Na razie po Parku Etnograficznym w Tokarni można spacerować. Zresztą, jak zauważa Beata Ryń, z tej formy w majówkę skorzystało wiele osób.

- W weekend majowy odwiedziliście nas bardzo licznie. Cieszymy się, że przychodzicie do nas wraz ze swoimi pupilami - dodaje.

Park Etnograficzny w Tokarni czynny jest od poniedziałku do niedzieli, w godz. 10-18.

Od środy, 5 maja, otwarty będzie Dworek Laszczyków, gdzie wciąż prezentowana jest wystawa o Papieżu Polaku „Jan Paweł II. Świadek wojny, człowiek pokoju”. Będzie czynna do 27 czerwca.

Natomiast od 8 maja dla turystów indywidualnych udostępniona zostanie ekspozycja w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum będzie otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 8-16.

Muzeum Narodowe w Kielcach

Od wtorku, 4 maja, znów czynne są oddziały Muzeum Narodowego w Kielcach. Można zwiedzać barokowe wnętrza Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, oglądać dzieła w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej.

Z kolei w Dworku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku prezentowana jest nowa wystawa „Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim”. To spotkanie z trzema wybitnymi malarzami: Stanisławem Witkiewiczem, Henrykiem Siemiradzkim i Kazimierzem Pochwalskim, którzy odegrali znaczącą rolę w życiu Henryka Sienkiewicza. Wystawa będzie czynna do 31 października.

Natomiast do 30 maja w Muzeum Dialogu Kultur na Rynku w Kielcach prezentowani są twórcy katedry ormiańskiej we Lwowie.

Poza tym możliwy jest spacer po wiosennym ogrodzie włoskim i parku Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Zwiedzanie odbywa się indywidualnie lub rodzinnie, w grupach zorganizowanych w ograniczonej liczebności: w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich - 15 osób, w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego i Muzeum Dialogu Kultur - 10 osób.

Przed kasą biletową, szatnią, sklepem z pamiątkami może przebywać tylko jedna osoba, pozostałe muszą czekać w odstępach dwumetrowych.

Audioprzewodniki pozostają niedostępne dla zwiedzających.

Muzeum Historii Kielc

Od 4 maja w Muzeum Historii Kielc otwarte dla zwiedzających są wystawy: stała oraz czasowe: „Podarunki. Depozyty. Odkrycia” i „Meteoryty z kolekcji Krzysztofa Sochy”. Ekspozycje czasowe zostały przedłużone i będzie można je zwiedzać do 4 lipca 2021 roku.

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach

Do 21 maja została przedłużona wystawa prac Sylwestra Ambroziaka, zatytułowana „Niewinność”. Zajmuje ona Galerię Górną i Dolną BWA w Kielcach. Natomiast w Galerii Małej prezentowane są fotografie Magdaleny Szczoczarz „Home away from home”.

Galeria jest czynna od wtorku do niedzieli, w godzinach: 11-18.

Wzgórze Zamkowe

Od wtorku, 4 maja, otwarte zostały instytucje na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach. W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej czynna jest wystawa stała, a także czasowa   zlokalizowana na dziedzińcu „Ryzyko na co dzień. Saperzy z CPdMZ”. Natomiast w Instytucie Dizajnu, w czytelni można zobaczyć wystawę „To miło, że Warszawa jest w Kielcach. Plakaty Oli Jasionowskiej” a w przestrzeni instytutu ekspozycję „Przedmioty Domowe. Rzeczy w życiu człowieka”.

Ewa Chabielska, dyrektor Wzgórza Zamkowego dodaje, że by zachęcić gości do odwiedzenia tej instytucji, przygotowano niespodziankę.

- Postanowiliśmy pobudzić zwiedzenie na Wzgórzu Zamkowym, dlatego wszystkie wystawy będą dostępne bezpłatnie do końca maja - zapowiada.

Ta promocja obejmie także kolejną wystawę, której otwarcie jest planowane na 14 maja. W Galerii Głównej zostanie pokazanie „Szkło w kolekcji BWA Sandomierz”.

Wejścia na wystawy i ekspozycję w określonych godzinach - o każdej pełnej godzinie zegarowej. Godziny otwarcia: wtorek-piątek w godz. 10-17, sobota-niedziela w godz. 11-17, poniedziałek - nieczynne. Wstęp tylko dla osób w maseczkach i rękawiczkach ochronnych. Limit osób na jedno wejście - 10.

Muzeum Zabawek i Zabawy

Na małych gości czeka Muzeum Zabawek i Zabawy i jego stała ekspozycja. Trwa praca nad nową wystawą: „Tyci, tyci przedstawienie... jak na dużej scenie”. Powróci cykl #spotkajmysięwniedzielę, a z nim 9 maja rodzinne warsztaty „Z życia animowanych bohaterów” - animacja zagraniczna.

Jeszcze w maju odbędą się warsztaty rodzinne „Muzeum Zabawek i Zabawy - zaszyfrowana historia budynku”.

Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki”

Już od 4 maja w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” można na żywo obejrzeć wystawę „Andrzej Strumiłło. Pielgrzym z okiem otwartym”. Jej wernisaż odbył się online 24 kwietnia. Opowiada o Azji widzianej przez jednego z najwybitniejszych polskich artystów. Galeria jest czynna od wtorku do piątku, w godz. 11-18, a w sobotę i niedzielę 10-17.

Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach

Od wtorku, 4 maja, znów na turystów czeka Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Obiekt jest czynny od wtorku do piątku w godzinach 10-17 (ostatnie wejście o godzinie 16), a także w sobotę i w niedzielę, w godz. 11-17. Wejścia odbywają się co godzinę.

W dworku może przebywać jednorazowo 11 osób (zwiedzanie indywidualne).

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku

„Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku znów jest czynny dla zwiedzających. Synagogę można zwiedzać od wtorku do niedzieli, w godzinach 9-17.

Natomiast w niedzielę, 9 maja, w synagodze w Chmielniku odbędzie się wernisaż rzeźb izraelskiego artysty i więźnia Treblinki, Samuela Willenberga. 15 rzeź zostało wyeksponowanych wokół szklanej bimy.

Wydarzenie, połączone z performatywnym czytaniem wspomnień artysty i przypomnieniem pamiętnikarskich świadectw Holokaustu, odbędzie się przy ograniczonej liczbie publiczności, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ekspozycja rzeźb będzie dostępna w synagodze do końca czerwca.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 15, od zwiedzania wystawy i lektury wspomnień Willenberga - z obozu Zagłady w Treblince, którego był więźniem i jednym z nielicznych ocalałych. Aktorka kielecka Ewa Lubacz przedstawi także fragment wojennych wspomnień żydowskich dzieci: Mary Berg i Dawida Rubinowicza, z towarzyszeniem skrzypiec w wykonaniu Antoniny Lach.

Zamek Królewski w Chęcinach

Zamek Królewski w Chęcinach był otwarty, ale od 4 maja można zwiedzać zamkowy skarbiec, wejść na basztę kwadratową, na wieżę więzienną zamkową i do ciemnego lochu. Swoje podwoje otworzyła też kamienica „Niemczówka”, w której znajduje się między innymi Muzealna Izba Pana Wołodyjowskiego.

We wszystkich instytucjach obowiązuje zasada DDM: dystans, dezynfekcja, maseczka.

Reklama