Muzea i galerie sztuki czekają na zwiedzających i kuszą prezentami

Data publikacji: 01.02.2021 19:16
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Tokarnia. Park Etnograficzny. Kościół z Rogowa

Tokarnia. Park Etnograficzny. Kościół z Rogowa
Fot. Mariusz Łężniak

Muzea i galerie sztuki od 1 lutego znów mogą być otwarte. W niektórych placówkach w Kielcach pierwsi goście pojawili się w poniedziałek, ale nie brakuje i takich instytucji, które zaproszą zwiedzających we wtorek, 2 lutego. W niektórych miejscach na miłośników sztuki czekają prezenty.

Dziś podwoje otworzył Park Etnograficzny w Tokarni. Z okazji wznowienia działalności, pierwszego dnia zwiedzanie było bezpłatne. Jak mówi Jakub Czaplarski, w ciągu dwóch pierwszych godzin pojawiło się sześć osób.

Wnętrza zabytkowych obiektów nie są dostępne dla gości, ale za to Muzeum Wsi Kieleckiej proponuje spacery po sześciu sektorach skansenu, zaprasza również nad Czarną Nidę i na wędrówkę po lesie. Do dyspozycji zwiedzających jest ponad 60 hektarów terenu. Skansen w sezonie jesienno-zimowym jest otwarty od wtorku do niedzieli, w godzinach 9-15.

W poniedziałek, 1 lutego, dla miłośników sztuki otworzyło się Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. Jeszcze tylko przez siedem dni można zobaczyć dwie wystawy, które dotychczas były prezentowane online. W Galerii Górnej pokazana jest pokonkursowa ekspozycja 4.

Międzynarodowego Biennale Fotografii Definicja Przestrzeni/Space Definition 2020, na której znalazło się 117 fotografii wykonanych przez 94 autorów oraz 12 filmów autorstwa pięciu twórców.
Jak wyjaśnia Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor BWA, prace można oglądać przez siedem dni.

- Trzy godziny była otwarta Definicja Przestrzeni. Natomiast wystawa w Galerii Dolnej, zatytułowana „Konteksty- KIELCE WŁOSZCZOWA 2020”, której to wystawy wszyscy byli ciekawi, „na żywo” nie widział nikt. Więc jeszcze jest tydzień, przed montażem kolejnej wystawy, by nadrobić zaległości - wyjaśnia.

Ekspozycja „Konteksty- KIELCE WŁOSZCZOWA 2020”, to twórczy dialog 20 fotografików z Mistrzem Krajobrazu - Pawłem Pierścińskim, który 40 lat temu przebył trasę z Kielc do Włoszczowy i udokumentował napotykane elementy, na przykład znaki drogowe, skrzyżowania, płoty, szyldy. Artyści udokumentowali zmiany, jakie zaszły na tej drodze, pokazali jak ona wygląda w 2020 roku.

Jak zapewnia Stanisława Zacharko, oglądanie obu wystaw odbywa się w reżimie sanitarnym.

- Jest ściśle określony kierunek zwiedzania i dla większej czytelności wyklejone są strzałki na posadzce, które pokazują, którędy należy się poruszać. Oczywiście zwiedzających wpuszczamy tylko w maseczkach. Mamy też płyny do dezynfekcji rąk i pilnujemy, żeby nie było tłumu, więc wszyscy mogą się czuć u nas bezpiecznie - podkreśla.

W poniedziałek działalność wznowiły oddziały Muzeum Narodowego w Kielcach: Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego oraz Muzeum Dialogu Kultur.

Natomiast we wtorek, 2 lutego pierwszych gości przyjmie Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach. Każdy, kto we wtorek odwiedzi pałac może liczyć na mały upominek.

Prezent przygotował także Instytut Dizajnu na Wzgórzu Zamkowym, który otwiera swoje podwoje dla gości we wtorek, 2 lutego. Zwiedzający będą mogli zobaczyć dwie wystawy, które miały premierę online: „Przestrzeń w czasach zarazy” w Galerii Głównej Instytutu oraz „Przedmioty Domowe. Rzeczy w życiu człowieka” na piętrze.

Pierwsze sto osób, które zwiedzą wystawę „Przestrzeń w czasach zarazy”, w cenie biletu otrzymają książkę „Obiekty, które zostały biedronkami”.

Od wtorku czynne będzie także Muzeum Historii Kielc. Tu wreszcie widzowie będą mogli zobaczyć wystawę czasową „Czesław Łagowski. Malarstwo. Grafika. Ceramika”, która została otwarta w październiku. Oprócz niej do dyspozycji zwiedzających jest stała ekspozycja, zatytułowana „Z dziejów Kielc”.

Na małych gości, od wtorku, 2 lutego, czeka z kolei Muzeum Zabawek i Zabawy. Można tu zobaczyć wystawę czasową „Stroje historyczne w miniaturze”, a także ekspozycję „Zatkało kakao, czyli zabawki z PRL-u”. Prezentowane są również zabawki etnograficzne oraz wystawa stała, na której można zobaczyć najstarsze zbiory kieleckiego muzeum.

Jak mówi Przemysław Krystian, rzecznik prasowy tej instytucji, ze względów bezpieczeństwa, wprowadzone zostały ograniczenia.

- Nie będą dostępne kąciki zabaw, elementy interaktywne i dotykowe. Na ekspozycji jednorazowo będzie mogło przebywać 20 osób, więc jeśli tak by się złożyło, że ktoś musiałby poczekać, to prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość - dodaje.

Zamek Królewski w Chęcinach jest otwarty dla zwiedzających, ale od poniedziałku 1 lutego turyści mogą zwiedzać także zabytkową kamienicę „Niemczówkę”.

Natomiast od 2 lutego będzie dostępny dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach. W budynku jednorazowo może przebywać 11 osób. Od wtorku do piątku obiekt jest czynny od 9 do 16, a w sobotę od 10 do 16 (wejścia o każdej pełnej godzinie, ostatnie o godzinie 15).

Oglądanie eksponatów w każdej z placówek odbywa się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. Zwiedzający muszą pamiętać, że podstawą bezpieczeństwa jest DDM, czyli dystans, dezynfekcja, maseczka. W wielu miejscach na nowo został określony kierunek zwiedzania. Szczegółowe informacje są dostępne na stronach internetowych instytucji.

Reklama