Muzeum im. Przypkowskich szykuje się do remontu

Data publikacji: 27.12.2020 13:58
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.12.2020 Jędrzejów. Muzeum im. Przypkowskich

27.12.2020 Jędrzejów. Muzeum im. Przypkowskich
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Modernizacja zabytkowych kamienic, wydanie katalogu zbiorów muzealnych i odnowienie pawilonu wystawowego - to część planów dyrekcji Państwowego Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Jednostka złożyła cztery wnioski do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie inwestycji.

Jan Przypkowski, dyrektor placówki mówi, że szczególnie ważna jest modernizacja zabytkowych, pochodzących z XVIII i XIX wieku kamienic nr 7 i nr 8. Mieszczące się przy Rynku budynki są w złym stanie. W planach jest między innymi izolacja fundamentów, wymiana dachu i odnowienie elewacji. Inwestycja przewiduje też remont balkonów.

- To bardzo ważna i niestety pilna inwestycja, ponieważ z powodu złego stanu dachu woda bardzo często leje się po ścianie i spływa do piwnicy. Co za tym idzie, zagrożona jest ekspozycja gastronomiczna. Ponadto dach na kamienicy nr 8, który wymieniony był w latach 80., został wykonany z kiepskiej jakości blachy. Modernizacyjne kamienic są niezbędne – podkreśla dyrektor.

27.12.2020 Jędrzejów. Kamienice, w których mieści się Muzeum im. PrzypkowskichFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Bardzo potrzebna jest również modernizacja pawilonu wystawowego muzeum, gdzie odbywają się koncerty i wystawy czasowe. Ostatni remont był tam przeprowadzony w 2006 roku. Jak podkreśla dyrektor, chodzi przede wszystkim o poprawę bezpieczeństwa.

- W tym celu chcemy zamontować kratę rolowaną, dzięki której zamkniemy dostęp do sali wystawowej oraz zainstalować monitoring. Ponadto chcemy zmodernizować salę wystawienniczą – dodaje Jan Przypkowski.

27.12.2020 Jędrzejów. Kamienice, w których mieści się Muzeum im. PrzypkowskichFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

W planach muzeum jest też wydanie ilustrowanego katalogu zbiorów placówki. Publikacja będzie przedstawiała 120 obiektów wraz z historią kolekcji, charakterystyką poszczególnych jej działów i opisami wszystkich ekspozycji stałych. Wydawnictwo ma uświetnić 60. rocznicę powstania Państwowego Muzeum im. Przypkowskich, która będzie obchodzona w 2022 roku.

Reklama