Muzeum wybiera eksponat miesiąca. W lutym to wielka maszyna wiatrowa

Data publikacji: 23.02.2021 15:02
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
Eksponat miesiąca w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Maszyna wiatrowa

Eksponat miesiąca w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Maszyna wiatrowa
Fot. MPiT

Najciekawsze przedmioty ze zbiorów starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki są prezentowane w internetowym cyklu „Eksponat miesiąca”. To sposób na dotarcie do jak najszerszej grupy miłośników zabytków techniki.

- Wachlarz naszej oferty jest bardzo szeroki, to są przedmioty głównie związane z hutnictwem, ale też przyrody. Mamy największą w Europie kolekcję tropów dinozaurów z okresu triasu i jury. Podczas zwiedzania, część z nich może umknąć naszym gościom, dlatego chcemy pokazać najcenniejsze przedmioty w formie elektronicznej - mówi dyrektor muzeum Paweł Kołodziejski.

Na stronie ekomuzeum.pl oraz na profilu facebookowym instytucji, co miesiąc pokazywany jest inny eksponat z kolejnego działu. Były już pisma „Budujemy Samochody”, czyli gazeta wydawana w Fabryce Samochodów Ciężarowych, można było poznać tropy prehistorycznych zwierząt, a teraz prezentowana jest maszyna wiatrowa.

- Produkowała wiatr, czyli dmuch do wielkiego pieca, który zapewniał wysoką temperaturę wewnątrz - wyjaśnia Maciej Szlęzak z Działu Techniki.

Maszyna wiatrowa, którą można określić „płucami zakładu”, wyprodukowana została w Rydze, w oddziale zakładu braci Klein z Duisburga. Urządzenie o mocy 1,2 tys. koni mechanicznych miało wydajność 11 tys. metrów sześciennych powietrza na godzinę i było jednym z największych tego typu w Europie. Koło zamachowe maszyny ma średnicę sześciu metrów i poruszało się w prędkością 16 obrotów na minutę. Koszt zakupu maszyny parowej stanowił jedną trzecią wydatków poniesionych na budowę całego zakładu wielkopiecowego z 1899 roku. Od chwili zakupu dmuchawy elektrycznej w 1931 roku, maszyna parowa pozostawała aż do 1968 roku w gotowości, jako rezerwowe źródło napowietrzania wielkiego pieca. Do jej obsługi wytypowany był specjalnie wyszkolony pracownik, który ze względu na dużą odpowiedzialność i znaczenie swojego stanowiska był jednym z najlepiej opłacanych pracowników zakładu.

Historię powstania maszyny wiatrowej w kontekście rewolucji przemysłowej i działalności starachowickiej huty można poznać z filmu prezentowanego na stronie internetowej muzeum.

Placówka jest otwarta dla zwiedzających.

Reklama