Muzeum zaprasza na wirtualny spacer

Data publikacji: 13.10.2020 14:27
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Tokarnia. Muzeum Wsi Kieleckiej

Tokarnia. Muzeum Wsi Kieleckiej
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wirtualny spacer po dawnej, zapomnianej wsi będzie można odbyć jeszcze w tym tygodniu. Nową wędrówkę przygotowuje Muzeum Wsi Kieleckiej. Pozwoli ona poznać historię i kulturę ludową naszego regionu.

- Dotychczasowy spacer po skansenie nie odpowiada już wymaganiom technicznym, stąd pomysł na opracowanie nowego programu - mówi Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej. - Tworzenie takiego spaceru to finansowo dość poważne przedsięwzięcie. W sukurs przyszło nam Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a właściwie Narodowe Centrum Kultury, które jest dysponentem środków ogłaszając w marcu program „Kultura w sieci”. Był to program związany z tym, że po wybuchu pandemii instytucje kultury niemal z dnia na dzień przeniosły dwoje działania do Internetu - wyjaśnia rzecznik.

Beata Ryń podkreśla, że nowy spacer po Tokarni odbiega od tego, co przedstawiają inne muzea.

- Chcieliśmy, żeby to było coś więcej niż tylko prezentacja panoram przepięknych obiektów Parku Etnograficznego w Tokarni. Zależało nam, żeby to była bardziej wirtualna podroż po dawnej wsi i tak też się stało - dodaje.

Podróż w czasie umożliwią takie elementy jak ponad trzy godziny audycji i muzyki Piotra Gana, nazywanego Kolbergiem Kielecczyzny, ponad 3 tysiące zdjęć Pawła Pierścińskiego i kilkadziesiąt fotografii Janusza Buczkowskiego. Życie w dawnej wsi pokazują również filmiki, które powstały w czasie pandemii, a teraz wzbogaciły spacer.

Oczywiście nie zabrakło obrazów, ukazujących współczesny skansen.

- Pokazujemy widoki zrealizowane latem, park, który pachnie kwiatami i łanami zbóż - mówi Beata Ryń.

Korzystając z wirtualnego spaceru będzie można zajrzeć do każdego z obiektów i dokładnie im się przyjrzeć. To szczególnie ważne teraz, kiedy większość z nich jest wyłączona ze zwiedzania. Zaletą nowego spaceru jest to, że będzie on mógł być na bieżąco aktualizowany i rozwijany.

Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało na realizację projektu prawie 70 tys. zł. Jak dodaje Beata Ryń, nie był wymagany wkład własny.

- To ukłon w stronę instytucji kultury, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. To dało ogromne pole do popisu, ale też konkurencja była ogromna - zauważa.

Zgodnie z założeniem projektu, wirtualny spacer po Parku Etnograficznym w Tokarni zostanie też udostępniony na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury.

-  To zwiększy nam zasięg spaceru i mam nadzieję, że również przysporzy nowych osób, które nas odwiedzą. A ja tylko przypomnę, że na Facebooku mamy ponad 14 tysięcy odbiorców. Warto się tymi statystykami chwalić - zaznacza Beata Ryń.

Reklama