Muzyka wielkiego polskiego kompozytora zdominuje kolejne „Chopinowskie inspiracje”

Data publikacji: 04.08.2021 06:44
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Edward Wolanin

Edward Wolanin
Fot. archiwum prywatne

Pianista Edward Wolanin wystąpi w kolejnym koncercie z cyklu „Chopinowskie inspiracje”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 7 sierpnia, o godzinie 20, w ogrodzie włoskim Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.

- Tym razem pojawi się artysta o uznanej, międzynarodowej sławie - zapowiada Artur Jaroń, gospodarz wieczoru. - Laureat między innymi Europejskiego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt, ale także konkursu bachowskiego. Pianista dobrze znany kieleckiej publiczności, występujący wielokrotnie w Filharmonii Świętokrzyskiej. Edward Wolanin jest wspaniałym, koncertującym artystą, ale też cenionym pedagogiem, zaprzyjaźnionym z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Wielokrotnie bywał u nas i prowadził zajęcia z młodzieżą - wyjaśnia.

Tego wieczoru będzie królowała muzyka Fryderyka Chopina. Edward Wolanin z bogactwa dzieł kompozytora, wybrał kilka utworów. Jak zapowiada Artur Jaroń, dominować będą nokturny.

- Usłyszymy zarówno te z pierwszego okresu twórczości z op. 9 czy z op. 15, ale również oba niezwykle dojrzale nokturny z op. 62. Usłyszymy również dwa impromptu: pierwsze As-Dur i impromptu Fis-Dur, poloneza oraz preludia od 13 do 19 z op. 28 - zapowiada.

Zabrzmi między innymi znane „Preludium Deszczowe”, ale wbrew pogodzie, bo aura znów ma być piękna. Koncert odbędzie się w ogrodzie włoskim Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Artur Jaroń przyznaje, że zarówno architektura przyrody, jak i architektura pałacu wspomagają doznania artystyczne przy słuchaniu muzyki Chopina.

- Moi koledzy - muzycy, którzy po raz pierwszy pojawiają się w tej przestrzeni, kiedy słyszą, że to będzie koncert plenerowy, reagują dość sceptycznie. Ale kiedy siądą do instrumentu i usłyszą, że mają warunki akustyczne praktycznie takie, jakby byli na sali koncertowej, wstają od fortepianu zachwyceni. Tak też było podczas ostatniego koncertu - wspomina.

Udział w sobotnim koncercie jest bezpłatny.

adv adv
Wiadomości
Reklama