Na co gminy wydadzą pieniądze z nowego funduszu? [RAPORT]

Data publikacji: 27.07.2020 13:32 / Data aktualizacji: 27.07.2020 16:22
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Emilia Sitarska , Marta Gajda , Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Samorządy lokalne od dziś mogą składać wnioski o dotacje z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze mają pomóc władzom gmin i powiatów, a za ich pośrednictwem miejscowym przedsiębiorcom i mieszkańcom. Będzie można je wykorzystać m.in. na budowę dróg, albo inne wydatki infrastrukturalne. Sprawdziliśmy, czy samorządowcy wiedzą już jak wykorzystają dodatkowe pieniądze.


Kielce

Największa kwota w w Świętokrzyskiem ma trafić do Kielc. Stolica regionu będzie miała do rozdysponowania 23 mln złotych. Nikt z ratusza nie potrafił powiedzieć nam na co może być przeznaczona ta kwota, ani czy prezydent Bogdan Wenta ma w ogóle plan wydania rządowej pomocy.

Powiat kazimierski

Ponad 3,5 mln zł z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafi do gminy Kazimierza Wielka. Jak informuje Łukasz Maderak – zastępca burmistrza, pieniądze z funduszu, samorząd chce przeznaczyć m.in. na zwodociągowanie gminy.

Jak dodaje, to niezbędna inwestycja, która ma przede wszystkim rozwiązać problem braku wody w południowej części gminy. Dostęp do bieżącej wody zyskaliby mieszkańcy Boronic, Sieradzic, a także Chruszczyny Wielkiej i Chruszczyny Małej.

Z kolei około 2 mln zł, gmina chciałaby dołożyć do dużego i kosztownego projektu rewitalizacji miasta. Głównie chodzi o inwestycję związaną z modernizacją kazimierskich zalewów, w tym m.in. budowy tężni solankowej oraz modernizacji budynku, w którym będzie się mieścić sala konferencyjna, kawiarenka i taras widokowy.

Środki te będą także niezbędne w procesie tworzenia Centrum Aktywności Obywatelskiej, w budynku po byłym przedszkolu, gdzie będzie miejsce dla rozproszonych w całym mieście stowarzyszeń.

Z kolei ponad 1,8 mln złotych trafi do gminy Działoszyce. Burmistrz Stanisław Porada zaznacza, że środki będą mocnym wsparciem przede wszystkim przy budowie nowego budynku dla przedszkola i żłobka. Przypomina, że obiekt o powierzchni około 500 metrów kwadratowych, ma być zlokalizowany obok ruin synagogi, przy ulicy Ignacego Krasickiego. Część środków trafiłaby także na remonty dróg oraz zakup niezbędnego sprzętu na potrzeby gminy m.in. ciągnika rolniczego oraz samochodu ciężarowego.


Powiat konecki

Gmina Końskie otrzyma 8 mln zł. Jak informuje burmistrz Krzysztof Obratański, pieniądze zostaną przeznaczone na wkłady własne do rozpoczętych inwestycji. Będzie to termomodernizacja zabytkowego Pałacu Małachowskich, która kosztuje 11 mln zł. Być może częściowo fundusze przekazane zostaną na inwestycje drogowe. Obecnie 8 zadań jest w trakcie realizacji. Dużym wysiłkiem inwestycyjnym będzie też rewitalizacja rynku i miasta. Konkretne ustalenia zostaną podjęte przez pracowników urzędu w najbliższych dniach.

Gmina Radoszyce w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzyma ponad 1 mln złotych. Tam również trwają ustalenia na co przeznaczone zostaną pieniądze. Prawdopodobnie będzie to modernizacja otoczenia zalewu „Antoniów”, np. budowa oświetlenia, ale ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta.

Gmina Stąporków otrzymała prawie półtora miliona złotych. Trwają ustalenia, na co przeznaczone zostaną te pieniądze.

Gmina Fałków otrzymała niemal milion złotych. Nie podjęto jeszcze decyzji, na co zostaną przeznaczone środki.

 

Powiat ostrowiecki

1,6 mln zł dostanie Kunów. Burmistrz Lech Łodej wylicza inwestycje, które dzięki tym środkom będzie łatwiej zrealizować.

- Pieniądze, które gmina otrzyma na inwestycje będą przeznaczone na wkłady własne do kilku inwestycji, m.in. remont dworku w Chocimowie, termomodernizacji budynku urzędu gminy i budynku po byłej szkole zawodowej, gdzie powstanie sala kinowo-teatralna, utworzenia muzeum na powietrzu w Nietulisku Dużym - wymienia Lech Łodej.

Ostrowiec Świętokrzyski może otrzymać 5,4 mln zł. Prezydent Jarosław Górczyński nie mówi o konkretnych inwestycjach, ale nie pozostawia złudzeń, że za te fundusze chciałby zrealizować działania poprawiające infrastrukturę drogową.

Wójt gminy Bałtów Hubert Żądło liczy na dodatkowe 500 tys. zł. Jak mówi, pieniądze wykorzystane zostaną na wykonanie kanalizacji w Okole lub wodociągu w Maksymilianowie.

Z kolei zastępca burmistrza gminy Opatów Marcin Słapek podkreśla, że pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych zostaną wpisane do przyszłorocznego budżetu. Przydadzą się na wykonanie strategicznych dla gminy inwestycji. Gmina Opatów otrzymała promesę wartą niemal 1,3 mln zł.


Powiat sandomierski

Sandomierz otrzyma z funduszu 2,6 mln złotych. Burmistrz nie zdecydował jeszcze na co wydać tę kwotę. Marcin Marzec zapowiada powołanie specjalnego zespołu urzędników. W jego skład wejdą: skarbnik miasta i pracownicy wydziału techniczno- inwestycyjnego. Rozważane będzie dofinansowanie modernizacji parku miejskiego, rozbudowy Miejskiej Biblioteki Publicznej lub przebudowy giełdy rolnej. Niewykluczone, że pieniądze posłużą jako wkład własny na zakup nowych miejskich autobusów.

W Zawichoście, 500 tys. złotych z funduszu zostanie przeznaczone na remont piętra w budynku ośrodka zdrowia. Pomieszczenia zostaną zaadaptowane na potrzeby zakładu rehabilitacji, który będzie służył mieszkańcom gminy. Taka decyzja zapadła po konsultacji z radnymi - informuje burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka.

W gminie Wilczyce, pół miliona rządowej dotacji będzie wkładem własnym na remonty dróg.

Gmina Staszów dostanie ok. 2,2 mln złotych. Nie ma jeszcze decyzji na co wykorzystać pieniądze. Zastępca burmistrza Staszowa Ewa Kondek powiedziała, że potrzeb jest bardzo dużo, ponieważ epidemia koronawirusa spowodowała znacznie mniejsze dochody do budżetu. Samorząd prawdopodobnie przeznaczy te środki jako wkład własny do inwestycji drogowych, na termomodernizację placówek kulturalnych, sportowych i szkolnych.

Burmistrz Osieka Rafał Łysiak planuje przeznaczenie 500 tysięcy złotych z funduszu na wkład własny do inwestycji na miejskim stadionie. Powstanie tam nowy budynek zaplecza dla  sportowców i sędziów wraz z szatnią i toaletami. Gmin ma dofinansowanie na ten cel z ministerstwa sportu, ale sama musi zapewnić 700 tys. zł, aby zrealizować przedsięwzięcie.

W Łubnicach jeszcze nie podjęto decyzji o wydatkowaniu pieniędzy. Gmina dostanie ponad 560 tys. zł. Wójt Anna Grajko bierze pod uwagę dofinansowanie inwestycji drogowych lub budowy kanalizacji.

Reklama