Na co wydawać unijne pieniądze? O tym rozmawiali w Ostrowcu

Data publikacji: 15.10.2021 17:14
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.10.2021. Ostrowiec Świętokrzyski. Konsultacje w sprawie funduszy europejskich

15.10.2021. Ostrowiec Świętokrzyski. Konsultacje w sprawie funduszy europejskich
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Opiniami i uwagami na temat wydatkowania pieniędzy z nowej unijnej perspektywy dzielili się w piątek (15 października) samorządowcy, a także przedstawiciele różnych środowisk powiatu ostrowieckiego. To kolejne konsultacje, w sprawie Funduszy Unijnych dla Świętokrzyskiego.

Poseł Andrzej Kryj z PiS podkreśla, że społeczne konsultacje dają gwarancję wydawania pieniędzy w sposób odpowiadający oczekiwaniom społecznym, samorządów i firm. Samorządowcy w dalszym ciągu zainteresowani są pozyskiwaniem dotacji na budowę i remonty dróg, budowę kanalizacji, sieci wodociągowych i gazowniczych, aby życie mieszkańców było lżejsze, przyciągało także nowe osoby - mówi parlamentarzysta.

Senator Jarosław Rusiecki z PiS podkreśla zainteresowanie tzw. projektami miękkimi o charakterze społecznym, inwestycje w służbę zdrowia i w pomoc starzejącemu się społeczeństwu. Jak dodaje, konsultacje to istotny element wdrażania programu. Dzięki uwagom od osób działających lokalnie, zarządowi województwa, który dysponuje pieniędzmi unijnymi, łatwiej będzie zdecydować na co wydać ogromne sumy.

15.10.2021. Ostrowiec Świętokrzyski. Konsultacje w sprawie funduszy europejskichFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Ksiądz Paweł Anioł, dyrektor Domu Ulgi w Cierpieniu Jana Pawła II mówi, że konsultacje pomagają zorientować się na co należy kłaść nacisk w planowaniu różnych działań. Rozważana jest inwestycja z termomodernizację budynku, ponieważ ogrzewanie pochłania bardzo duże koszty. Chciałby też zainwestować w e-medycynę.

  15.10.2021. Ostrowiec Świętokrzyski. Konsultacje w sprawie funduszy europejskich. Na zdjęciu (od lewej): Katarzyna Kubicka - dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego UMWŚ w Kielcach, Aleksandra Marcinkowska - dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, Jacek Sułek - dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju UMWŚ , Magdalena Zieleń - radna sejmiku województwa świętokrzyskiegoFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

To trzecia perspektywa unijna, w której uczestniczy Polska. Dla województwa świętokrzyskiego przeznaczono rekordową kwotę 1,4 mld euro. Organizatorem dzisiejszego spotkania był Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. 

adv adv
Wiadomości
Reklama