Na Dzień Matki do muzeum? W Sandomierzu przygotowano tematyczną wystawę

Data publikacji: 26.05.2021 06:18 / Data aktualizacji: 26.05.2021 10:41
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.09.2016 Sandomierz. Dom Długosza. Muzeum Diecezjalne.

30.09.2016 Sandomierz. Dom Długosza. Muzeum Diecezjalne.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Z okazji Dnia Matki Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu przygotowało specjalną prezentację dzieł sztuki pn „Najlepsza z matek”. Na ekspozycji wyróżnione zostały dzieła, których tematyka wiąże się ze słowem matka. Dołączono do nich komentarze.

Zobaczyć można zarówno obrazy, drzeworyty, jak i grafiki pochodzące z różnych epok. Są także obrazy przedstawiające matki - Polki, matki powstańców stojące na straży ogniska narodowych tradycji - wymienia kustosz Muzeum Diecezjalnego dr Urszula Stępień.

Kolejną propozycją przygotowaną przez diecezję sandomierską z okazji Dnia Matki jest koncert, który od dzisiaj można oglądać na kanale YouTube oraz FB diecezji sandomierskiej.

To inicjatywa biskupa diecezji sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza, który w ten sposób chce uhonorować wszystkie matki za ich miłość i rodzicielską troskę. Koncert jest również okazją do zaprezentowania dzieł sztuki znajdujących się w zbiorach sakralnych Sandomierza, których tematyka wiąże się ze słowem matka. W sandomierskiej katedrze znajduje się na przykład obraz namalowany w II połowie XVIII w., przedstawiający św. Annę i św. Joachima, ukazujących nowo narodzoną Maryję - matkę Jezusa.

W tej samej świątyni na obrazie „Męczeństwo Sandomierzan” zobaczyć można sceny, które rozgrywały się podczas drugiego najazdu Tatarów na Sandomierz. Artyści ukazali mieszkańców szukających schronienia w kolegiacie, wśród nich matki osłaniające swoje dzieci przed ciosami miecza. Na potrzeby koncertu wykonane zostały także ujęcia prezentujące wspomniane zbiory Muzeum Diecezjalnego o tematyce łączącej się z macierzyństwem.

To niejedyne atrakcje przygotowane w Sandomierzu z okazji Dnia Matki. Mamy mogą dziś za symboliczną złotówkę zwiedzać podziemną trasę turystyczną oraz Bramę Opatowską w Sandomierzu. Natomiast bilety ulgowe dla dzieci kosztują odpowiednio: 12 i 8 złotych.

Ostatnie wejście na taras widokowy będzie dziś o godzinie 18.30, natomiast do podziemi - o godzinie 18.

Ponadto, z okazji tego święta można zobaczyć w formie online występ Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Sandomierska”. Do zespołu należą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sandomierzu.

Wystąpią uczniowie z klasy 3b, którzy zaprezentują suitę tańców śląskich w choreografii Dariusza Bukowskiego. Premiera koncertu odbędzie się dzisiaj, na profilach społecznościowych Sandomierskiego Centrum Kultury na facebooku i youtube o godzinie 15.30.

Organizatorami wydarzenia jest Sandomierskie Centrum Kultury, urząd miasta oraz Szkoła Podstawowa nr 1.

Podobne wiadomości
Reklama