Na flecie, organach i fortepianie, z wiolonczelą w tle. Trwa Festiwal imienia Krystyny Jamroz

Data publikacji: 16.09.2020 12:30
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Na zdjęciu: Kamil Pacholec

Na zdjęciu: Kamil Pacholec
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz jest już na półmetku, ale nie zwalnia tempa. Na dziś zaplanowano trzy wydarzenia: spotkanie w Kawiarence Festiwalowej oraz dwa koncerty. Wśród wykonawców jest pochodzący ze Skarżyska-Kamiennej, światowej sławy flecista, Łukasz Długosz.

O godzinie 16.30 w pensjonacie Sanato w Busku-Zdroju odbyło się spotkanie z Tomaszem Strahlem - mistrzem gry na wiolonczeli. Jest to profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii oraz Ameryce Południowej. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową. Ważnym wydarzeniem w życiu artysty było wykonanie koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego, w obecności kompozytora w 1993 roku. Jest laureatem nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2003. Tomasz Strahl zagrał już we wtorek wieczorem, w koncercie „Muzyka mistrzów”.

Koncertów nie brakuje również dziś. O godzinie 17.00 w kościele świętego Brata Alberta odbyło  się wydarzenie pod hasłem „Klasycznie w Busku Zdroju”. Wystąpili światowej sławy fleciści: pochodzący ze Skarżyska-Kamiennej Łukasz Długosz oraz jego żona Agata Kielar-Długosz.

Jak podkreśla Artur Jaroń, dyrektor artystyczny festiwalu, w gronie tych fantastycznych wirtuozów znalazł się również organista, Roman Perucki.

- Jako konsultant pomaga budować pełnię buskiego instrumentu. To była prawdziwa uczta dla melomanów. Uważam, że Roman Perucki jest w tej chwili najlepszym polskim organistą, uwielbiam jak gra Bacha, to jest wielkie przeżycie – mówi Artur Jaroń, który poprowadzi spotkanie.

Z kolei o godzinie 20.00, na scenie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury odbył się recital chopinowski. Wystąpił młody pianista pochodzący z Kielc, Kamil Pacholec. Artur Jaroń przypomina, że jesienią ubiegłego roku artysta zapewnił sobie miejsce w Konkursie Chopinowskim, zdobywając drugie miejsce w XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym imienia Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

- Ogromnie się cieszę, że dajemy szansę myślę, że potencjalnie jednemu z najlepszych polskich pianistów i jeśli chodzi o pianistów młodego pokolenia powinien zajść bardzo wysoko - zaznacza.

Kamil Pacholec rozpoczął edukację muzyczną w wieku siedmiu lat, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach. Był w klasie Małgorzaty Kowalskiej, a obecnie studiuje w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie fortepianu profesor Ewy Pobłockiej.

Gospodarzem wieczoru był Adam Rozlach – dziennikarz i komentator Pierwszego Programu Polskiego Radia, współpracuje z TVP Kultura, prowadząc transmisje koncertów, w tym także imienia Fryderyka Chopina.

Recital chopinowski Kamila Pacholca będą państwo mogli usłyszeć na antenie Polskiego Radia Kielce. Retransmisja dziś o godzinie 23.05.

Program festiwalu na środę, 16 września 

Reklama