Na kieleckim placu Artystów stanęło „Eko Kino”

Data publikacji: 18.09.2020 15:29
Autor: Daniel Lenart , Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.09.2020. Kielce. Eko Kino

18.09.2020. Kielce. Eko Kino
Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Do godziny 17.00, na pl. Artystów w Kielcach można usiąść w plażowym fotelu i obejrzeć film w „Eko Kinie”. To inicjatywa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Celem jest przypominanie, jak ważne jest czyste powietrze i wspólna troska o przyrodę.

W Kielcach można zobaczyć filmy związane m.in. z ochroną środowiska. Są też konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych. Do wygrania są m.in. sadzonki drzew i krzewów. Katarzyna Kitlińska, doradca energetyczny w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach mówi, że zainteresowanie ze strony odwiedzających jest spore.

- Są zainteresowani przede wszystkim programami wymiany źródeł ciepła. My dofinansowujemy je w programie „Czyste powietrze”. Poza tym wiele osób pyta o możliwość montażu paneli fotowoltaicznych - informuje Katarzyna Kitlińska.

Jednym z odwiedzających jest pan Maciej. Jak twierdzi, Kielce są miastem, w którym smog i zanieczyszczenia powietrza są problemem, dlatego warto zdecydować się na wymianę pieca na bardziej ekologiczny, zwłaszcza jeśli można na ten cel otrzymać dofinansowanie.

18.09.2020. Kielce. Eko KinoFot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Akcję wspiera senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości. Jak podkreśla, wiele programów funduszu, m.in.: „Czyste powietrze”, „Moja woda” i „Mój prąd” - przekłada się wprost na czystsze środowisko w naszym regionie.

- Chcielibyśmy, żeby to zainteresowanie było jeszcze większe. Są na to wystarczające środki, a każda kolejna umowa podpisana przez WFOŚiGW to cegiełka do tego, żeby nasze środowisko było coraz bardziej przyjazne. To nasza wspólna odpowiedzialność, bo można dzieciom zapewniać byt, edukację, ale powinniśmy też naszym dzieciom i wnukom zapewnić dobre środowisko do życia - dodaje parlamentarzysta.

Jak informowaliśmy miesiąc temu, w województwie świętokrzyskim podpisano 8 tys. umów w ramach programu „Czyste powietrze”. Pieniądze z tego programu są skierowane do właścicieli domów jednorodzinnych i mają pomóc w termomodernizacji budynku oraz wymianie starych źródeł ciepła na nowoczesne i ekologiczne.

Reklama