Na ludowo w Pacanowie

Data publikacji: 26.06.2021 17:02
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.06.2021. Pacanów. „Festiwal Nocy Świętojańskiej – na ludowo w Pacanowie!”.

26.06.2021. Pacanów. „Festiwal Nocy Świętojańskiej – na ludowo w Pacanowie!”.
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W Europejskim Centrum Bajki trwa Festiwal Nocy Świętojańskiej pod hasłem „Na ludowo w Pacanowie”.

- To szereg działań nawiązujących do święta ognia, wody, słońca i księżyca, radości i miłości. W ramach wydarzenia trwa Konkurs Pieśni Ludowych. Prezentuje się ponad 20 zespołów nie tylko z naszego regionu - mówi Aleksandra Stachniak, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.

- Takiego wydarzenia w Pacanowie jeszcze nie było. Bardzo zależy nam na tym, aby jednoczyć i integrować wszystkie pokolenia. Nie tylko dzieci i młodzież, które są dla nas najważniejsze, ale również dorosłych i seniorów. Stąd też zorganizowanie I Festiwalu Folklorystycznego, który mamy nadzieję, że na stałe się w kalendarz wydarzeń - zaznacza.  

Występy ocenia m.in. Grzegorz Michta zasiadający w jury. Podkreśla, że najważniejsza jest żywiołowość zespołu oraz kontakt z publicznością.

- Według kryteriów oceny będziemy zwracać uwagę w szczególności na dobór repertuaru, jakość wykonania, gwarę ludową oraz na ogólny wyraz artystyczny. To wszystko, co zespół prezentuje w każdym detalu bycia na estradzie – wymienia.

W konkursie bierze udział m.in. Zespół Śpiewaczy „Górnianecki”, który powstał w 1982 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Górnie. Irmina Maliszewska, kierownik Gminnego Centrum Kultury w Górnie podkreśla, że panie kultywują tradycje ludowe, ratują odchodzące w zapomnienie stare przyśpiewki, gwarę, zanikające dziś przepiękne regionalne pieśni religijne.

- Zespół posiada bardzo duże doświadczenie i umiejętności. Dzisiejsza idea jest rewelacyjna, bardzo fajny program, tematyka, dlatego też panie zdecydowały, by wziąć udział w konkursie - mówi.

Oprócz konkursu, który potrwa do późnych godzin wieczornych, zaplanowano także warsztaty wyplatania wianków. Możemy posłuchać legend opowiadanych przez bajarza z Gór Świętokrzyskich. Przyjrzymy się pracy kowala, który wzorem kowali z „Legend świętokrzyskich” Jerzego Stankiewicza, będzie w Pacanowie wykuwał podkowy. Noc Świętojańska to także czas zabaw i tańców przy ognisku. Będą polki i oberki dookoła ogniska pod okiem instruktora, a animatorzy poprowadzą zabawy tematycznie związane z obchodami Nocy Kupały.

Program:

14:00-21:00 – wyplatanie wianków

14:00-21:00 – warsztaty kowalstwa artystycznego

16:00-22:00 – opowiadanie Legend Świętokrzyskich

16:00-22:00 – tańce wokół ogniska

20:00-22:00 – pokazy Teatru Ognia

Reklama