Na początek trzy strzelnice. Gdzie powstaną?

Data publikacji: 18.06.2021 13:14
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wirtualna strzelnica

Wirtualna strzelnica
Fot. Jarosław Staciwa

Trzy nowe strzelnice powstaną w województwie świętokrzyskim. Będą zlokalizowane w powiatach: koneckim, skarżyskim i staszowskim. Ich utworzenie będzie możliwe, dzięki rządowemu programowi „Strzelnica w powiecie”.

Ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef wydziału komunikacji w biurze ds. programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” informuje, że w województwie świętokrzyskim jest sześć szkół, które mają podpisane umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej.

- Województwo świętokrzyskie jest dla nas bardzo cenne. Uczy się tu ponad 400 uczniów w sześciu placówkach. Cztery z nich to oddziały przygotowania wojskowego, a dwie to certyfikowane wojskowe klasy mundurowe - wyjaśnia.

Zaznacza jednocześnie, że otwarcie strzelnic z pewnością wpłynie na atrakcyjność organizowanych zajęć.

W województwie świętokrzyskim, dzięki tegorocznemu dofinansowaniu, zostaną otwarte trzy nowe strzelnice. W powiecie koneckim będzie zlokalizowana w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1. Umożliwi prowadzenie szkolenia od jednej do czterech osób. Całkowity koszt budowy strzelnicy to 225 tys. zł, z czego 75 tys. zł to wkład własny.

Artur Berus, starosta skarżyski informuje, że w reprezentowanym przez niego powiecie nowa wirtualna strzelnica zostanie zlokalizowana w Zespole Szkół Transportowo-Mechatronicznych, gdzie także szkolą się przyszli wojskowi. Powiat otrzymał 150 tys. zł dofinansowania z programu rządowego. Starosta wyraża ogromną radość z otrzymanego wsparcia.

- To umożliwi uczniom praktyczną naukę. Docelowo, ze strzelnicy będą mogły korzystać także osoby spoza szkoły - mówi.

Z kolei w powiecie staszowskim nowa, wirtualna strzelnica zostanie umiejscowiona w Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego - informuje starosta Józef Żółciak.

- Wartość tego projektu to około 140 tys. zł, z czego 110 tys. zł stanowi dofinansowanie. Powinna powstać do połowy grudnia bieżącego roku - mówi.

W całym kraju dofinansowanie otrzymało 45 strzelnic wirtualnych i dwie pneumatyczne. Łącznie wsparcie wynosi ponad 6 mln zł. Strzelnica wirtualna wykorzystuje wierne kopie broni strzeleckiej, używające jednak nie amunicji, a promienia laserowego.

Podobne wiadomości
Reklama