Na Ponidziu chcą utworzyć dom dla samotnych matek

Data publikacji: 18.10.2021 19:35
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Fundacji „Dajemy Wybór”

W powiecie kazimierskim powstanie Dom Samotnej Matki? Spotkanie w sprawie jego utworzenia odbędzie się w najbliższy piątek, 22 października, o godzinie 17.00 w budynku Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Byłby to pierwszy tego typu ośrodek na terenie Ponidzia.

Utworzenie miejsca oferującego nieodpłatną pomoc dla samotnych kobiet z małoletnimi dziećmi oraz kobiet w ciąży to inicjatywa kazimierskiej Fundacji „Dajemy Wybór”. Jej szefowa, Monika Wzorek informuje, że pomysł zrodził się już cztery lata temu. W przekonaniu, że taka inicjatywa jest potrzebna, utwierdziły ją rozmowy na ten temat m.in. z pracownikami gminnych ośrodków pomocy społecznych oraz kobietami znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej.

- Byłby to osobny „twór” w postaci stowarzyszenia lub DPS-u. Będziemy chcieli skorzystać z rządowych lub unijnych dotacji i dopłat na ten cel. Na spotkanie zaprosiliśmy m.in. władze gminy i powiatu. Liczymy na ich pomoc np. w formie nieodpłatnego przekazania czy też użyczenia budynku na rzecz takiej placówki. Bardzo serdecznie zapraszamy też do wzięcia udziału w spotkaniu każdego, kto chciałby mieć swój udział w powstaniu tego miejsca - zachęca Monika Wzorek.

Byłaby to całodobowa placówka, w której schronienie i wsparcie znalazłyby kobiety przejściowo pozbawione warunków i środków do życia oraz normalnego funkcjonowania, na przykład z powodu przemocy. Kobiety otrzymywałyby m.in. prawną i psychologiczną pomoc oraz dach nad głową do jednego roku.

- Wszystko jednak zależy od tego, jaką pracę my i specjaliści włożymy w aktywizację tych kobiet, aby stanęły na nogi, odzyskały wiarę w siebie, aby mogły się usamodzielnić. Podopieczne byłyby objęte także pomocą medyczną - dodaje Monika Wzorek.

Fundacja „Dajemy wybór”, która na co dzień skupia się na działalności charytatywnej, pomocy osobom w trudnej sytuacji życiowej, wyrównywaniu szans społecznych czy pomocy dzieciom niepełnosprawnym, ma także w planach zorganizowanie zbiórki na rzecz Domu Samotnej Matki.

Warto dodać, że takie obiekty funkcjonują m.in. w Kielcach, Krakowie czy Wadowicach.

Tagi do tego wpisu
Reklama