Na Ponidziu powstaje nowa turystyczna atrakcja regionu

Data publikacji: 09.06.2020 08:00
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.06.2020 Umianowice. Stacyjka kolejki wąskotorowej. Budowa Ośrodka Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu

08.06.2020 Umianowice. Stacyjka kolejki wąskotorowej. Budowa Ośrodka Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Pełną parą idą prace przy budowie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach. Główną jego atrakcją będzie nidarium - wielkogabarytowe akwarium o pojemności 25 tys. litrów ukazujące życie w Nidzie.

Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych zaznacza, w akwarium będzie można zobaczyć prawdziwe życie rzeki m.in. dwumetrową głębię i  płycizny oraz zwierzęta żółwie i ryby. Dodaje, że przy ośrodku powstanie także mini gospodarstwo.

- Zamieszkają tu krowy, koniki polskie, kury, perliczki, indyki, króliki, małe kózki i owieczki.  Chcemy, aby odwiedzający zaangażowali się w różne zajęcia związane ze zwierzętami poznając je z bliska.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa nie kryje zadowolenia, że projekt zaczyna się materializować. Jak mówi, to przedsięwzięcie związane jest nie tylko z utworzeniem Centrum Edukacji Przyrodniczej, to także program związany z Renaturyzacją Śródlądowej Delty rzeki Nidy, gdzie na ponad 200 ha, będzie przywracany pierwotny kształt środowiska.

Z kolei członek zarządu województwa Marek Jońca liczy na to że Inwestycja, przyciągnie do regionu  turystów, ale i da pole popisu dla studentów naszych uczelni. Będzie otwartym miejscem dla przyrodników, ekologów i odwiedzających - dodaje.

Podczas prac wykopaliskowych, poprzedzających inwestycję archeolodzy natknęli się pozostałości po osadach ludzkich sprzed tysiąca lat. Prawdopodobnie są to dawne spiżarnie wykopywane w ziemi.

Ośrodek będzie się składał z kilku stref m.in. noclegowej na około 50 miejsc, sali edukacyjno-konferencyjnej oraz pracowni projektowo-badawczej. Renowacji zostanie poddany budynek dawnej wieży ciśnień, który będzie pełnił funkcję tarasu widokowego i wieży obserwacyjnej.

Inwestycja ma się zakończyć pod koniec maja przyszłego roku. Placówka ma ruszyć wiosną 2022 r.

Reklama