Na Ponidziu przybyło dziewięć nowych pomników przyrody

Data publikacji: 23.04.2021 11:19
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: jodła

Na zdjęciu: jodła "Matka Lasu" - nowo ustanowiony pomnik przyrody w Nadleśnictwie Pińczów
Fot. Jacek Koba / Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu

Na terenie gminy Działoszyce uchwałą radnych powstało dziewięć nowych pomników przyrody. To siedem dębów szypułkowych, jedna lipa drobnolistna oraz jodła, która otrzymała imię „Matki Lasu”. Drzewa mają wartość nie tylko przyrodniczą, ale też kulturowo-historyczną.

Jacek Koba z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu podkreśla, że szczególnym pomnikiem jest jodła pospolita, która na terenie Nadleśnictwa Pińczów występuje bardzo rzadko.  

- Ta jodła rośnie na terenie leśnictwa Sancygniów. Drzewo sięga prawie 30 m. Góruje nad nad całym kompleksem leśnym i dlatego miejscowi leśnicy postanowili nazwać ją „Matką Lasu". Poza tym, wokół niej powoli wyrasta młode pokolenie jodeł, które można powiedzieć, są jej dziećmi - wyjaśnia.

Nie mniej cennym pomnikiem przyrody są dęby szypułkowe. Jacek Koba dodaje, że obwód każdego z nich ma powyżej 3 metrów, a wysokość wynosi od 25 m wzwyż. Leśnicy szacują, że mają od 150 nawet do 200 lat.

- Lipa drobnolistna jest trochę młodsza. Nie jest drzewem tak długowiecznym jak dąb. Szacujemy, że ma około 80 lat. Obwód jej pnia wynosi 390 cm, a wysokością sięga około 20 m - opisuje.

Jacek Koba zaznacza, że nowe pomniki przyrody będą także „swoistym bankiem rodzimych genów”, dając przez wiele kolejnych lat początek nowemu pokoleniu drzew. Tworzą też tzw. mikrosiedliska, które służą m.in. ptakom i owadom.

Do tej pory na terenie gminy Działoszyce pomnikami przyrody było jedynie kilka dębów, objętych opieką w latach 90. XX w. Z kolei na terenie całego Nadleśnictwa Pińczów znajdują się 22 takie obiekty. Obecnie na zatwierdzenie czeka jeszcze 12 wniosków.

Ustanowienie nowych pomników przyrody to efekt akcji, „Pomniki dla Natury”, która służy ocaleniu wyjątkowych i urokliwych okazów przyrody. Akcję zainicjowała Organizacja Natura i Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Dolina Kacanki”. 

Do działań przyłączyły się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz Liga Ochrony Przyrody Zarządy Okręgów w Kielcach, Tarnobrzegu i Radomiu.

Na terenie całej Radomskiej Dyrekcji Lasów Państwowych do tytułu pomnika przyrody w 2020 roku wytypowano 136 obiektów, głównie drzew. 56 z nich zyskało już akceptację samorządów.

Reklama