Na Ponidziu w sierpniu wciąż wiosna

Data publikacji: 21.07.2020 17:21
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
21.07.2020 Kielce. Na zdjęciu od lewej: Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Pruś - przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, Magdalena Kusztal - dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Włodzimierz Badurak - burmistrz Miasta i Gminy Pińczów, Justyna Dziadek - dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie

21.07.2020 Kielce. Na zdjęciu od lewej: Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Pruś - przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, Magdalena Kusztal - dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Włodzimierz Badurak - burmistrz Miasta i Gminy Pińczów, Justyna Dziadek - dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie
Fot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

Klimatyczne koncerty, recitale organowe, przegląd filmów Andrzeja Barańskiego, zwiedzanie zabytków, a także prezentacja koni arabskich i regaty – tak będzie wyglądał festiwal „Na Ponidziu wiosna trwa”. Przedsięwzięcie odbędzie się od 14-16 sierpnia w Pińczowie i Wiślicy.

Festiwal ma pokazać potencjał Ponidzia, jako wciąż nieodkrytej, malowniczej krainy, przez pryzmat historii, archeologii, kultury, smaku i sportu. Na te wszystkie aspekty uczulał Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

- Jako samorząd województwa świętokrzyskiego chcemy zwrócić uwagę na tę część naszej piękniej ziemi świętokrzyskiej. Z reguły ograniczamy się tylko do tej prastarej części, związanej ze Świętym Krzyżem. Słusznie, ale Ponidzie w naszym odczuciu jest takim terenem, który warto zauważyć, odwiedzić. Ta impreza ma mieć charakter kulturalny i relaksacyjny - wyjaśnił.

Jak dodał marszałek Andrzej Bętkowski, Ponidzie to też wspaniali ludzi. Wspomniał o Wojtku Belonie, nazywanym bardem Ponidzia. Z jego piosenki została zaczerpnięta nazwa festiwalu. Innym ambasadorem tego regionu jest reżyser Andrzej Barański, który w ubiegłym roku został uhonorowany Świętokrzyską Nagrodą Kultury.

Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego podkreślił, że festiwal to nie tylko wydarzenie promocyjne, ale kulturowe, w szerokim tego słowa znaczeniu.

- Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie, które inicjujemy w tym roku, wpisze się na trwałe w kalendarz kulturalny na ziemi świętokrzyskiej, szczególnie na Ponidziu, bo jest to region, który warto pokazywać Polakom. My mamy go na co dzień, ale też nie potrafimy docenić - zauważył.

Pomysłodawcą i inicjatorem festiwalu jest Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie marszałkowskim.

21.07.2020 Kielce. 21.07.2020 Kielce. Na zdjęciu od lewej: Robert Kotowski - dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Pruś - przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiegoFot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

- Jestem szefem nie tylko departamentu kultury, ale również dziedzictwa narodowego, a na Ponidziu to dziedzictwo mamy bardzo silnie reprezentowane i jeszcze nieodkryte. Mamy krainę w dorzeczu Nidy, z jej znakomitymi zabytkami, z Pińczowem, który był wielokulturowym miastem i z królewską Wiślicą, która mam nadzieję, dzięki powstającemu tam Muzeum Archeologicznemu, odzyska swój królewski blask. Poza tym z Wiślicy do Krakowa jest tylko 60 kilometrów, wiec niech Krakusy przyjadą do nas, niech zobaczą, jakie piękne miejsca ma Świętokrzyskie - zaznacza.

Wiele atrakcji dla gości przygotował Pińczów. Już w piątek, 14 sierpnia odbędzie się spotkanie z reżyserem Andrzejem Barańskim, będzie przegląd jego filmów, wystąpi też Wolna Grupa Bukowina, a na zakończenie dnia zaplanowano nocne zwiedzanie pińczowskich zabytków. Na sobotę, 15 sierpnia zaplanowano jarmark ekologiczny, będzie okazja posmakować regionalnych produktów, na wybiegu pojawią się konie arabskie ze stadniny w Michałowie, chętni będą mogli wziąć udział w regatach, albo w pokazach przygotowanych przez aeroklub. Z kolei w niedzielę pińczowski rynek opanują kuchnie z całego świata.

Na festiwal zaprasza już Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

- Cieszę się, że wspólnie z Wiślicą możemy przedstawić dziedzictwo naszego regionu, czyli doliny Nidy. Bo Ponidzie jest bardzo pięknym rejonem naszego województwa, a taką osią, która łączy te miejscowości jest rzeka Nida. Chcemy pokazać walory przyrodnicze, kulturalne. Przedstawimy to, co mamy najlepszego, a w naszym mieście dzieje się dużo, głównie za sprawą naszych mieszańców, którzy działają w wielu stowarzyszeniach i szeroko biorą udział w festiwalu - dodał.

Na gości czeka też Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, w którym obecnie są prowadzone są prace związane z modernizacją. Jak zapowiada Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, turyści będą mogli zwiedzić stanowiska archeologiczne z przewodnikiem.

- Nasza obecność w tym przedsięwzięciu to swego rodzaju zaproszenie, przybliżenie muzeum mieszkańcom naszego regionu. Zaprezentujemy kilka form edukacyjnych, warsztatów na razie w warunkach polowych, bo jeszcze nie dysponujemy potrzebną do nich infrastrukturą, ale to będzie zapowiedź tego, co chcemy robić, naszych planów - mówi dyrektor Robert Kotowski.

W zwiedzaniu stanowisk archeologicznych udział będą mogli wziąć tylko dorośli. W tym czasie dla dzieci przygotowano warsztaty. Z kolei w Kolegiacie Wiślickiej cztery razy dziennie będzie można usłyszeć recitale organowe.

PIŃCZÓW – WIŚLICA

14-16 sierpnia 2020 roku

 

PROGRAM

14 SIERPNIA – PIĄTEK /PIŃCZÓW/

Wirydarz Belwederu:

18:00Spotkanie z reżyserem Andrzejem Barańskim, prowadzi: Weronika  

            Wawrzkowicz

            Wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego do filmów Andrzeja Barańskiego

MOSiR:

20:00 - Koncert Wolna Grupa Bukowina- amfiteatr

21:00 – Stopklatka. I Przegląd filmów Andrzeja Barańskiego.

   Kino samochodowe, film pt. „Księstwo”

Nocne zwiedzanie zabytków:

21:30- zbiórka na Wzgórzu św. Anny; zwiedzanie kaplicy

22:00- przejście pod Pałac Wielopolskich; pokaz XII wiecznej sztuki walki

            w wykonaniu  Signum Polonicum

22:20- przejście pod renesansowy pawilon, zwany Basztą Ogrodową

22:40- przejście do Synagogi Starej- zwiedzanie, krótki koncert muzyki żydowskiej.

23:00  przejście do Klasztoru o.o. Franciszkanów – Reformatów, zwiedzanie, krótki

koncert organowy

23:10  przejście pod XVI- wieczny Dom na Mirowie

23:20- przejście do kościoła p.w. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, zwiedzanie, krótki

koncert organowy

23:50- przejście do Muzeum Regionalnego w Pińczowie, zwiedzanie ekspozycji

00:00 – zakończenie na wirydarzu muzeum, zwiedzanie wystawy „Świątki Ponidzia”.

 

Wydarzenia towarzyszące (MOSIR Pińczów)

Stoisko regionalne z materiałami promocyjnymi zorganizowane przez Departament Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach

„Z Natury” –– plener rzeźbiarski połączony z otwartym pokazem rzeźby w wapieniu pińczowskim

Plener fotograficzny

Rynek smaków - dania z kuchni całego świata – LIGA FOODTRUCKÓW

15 SIERPNIA- SOBOTA /PIŃCZÓW/

„Artystyczny Park Kultury”

Park Miejski w Pińczowie

od godz. 12:00

 - Jarmark ekologiczny (stoiska z produktami regionalnymi i rękodziełem)

-  Świętokrzyskie Winnice – (namiot ze stoiskami świętokrzyskich   

   producentów, prezentacja historii winnic, degustacja, wystawa plenerowa

  Świętokrzyskich Winnic)

- Stoiska „Najlepsze, bo z ponidziańskiej natury”, a wśród nich: „Malinowa pasieka”, „Zielnik Jagi”, „Farma Jaga”, czyli zioła, sery, miody, naturalne kosmetyki

- Wierszomat – poezja A. Ochwanowskiego

- Piknik rycerski – Signum Polonicum

- Wystawy artystów z rejonu Ponidzia połączone z mini plenerem

- Opowiadacze Świata

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pińczowie – dla ciała i ducha

od godz. 16:00  na sportowo

- Pokazy koni arabskich ze Stadniny w Michałowie

- Zawody rowerkowe

- Wolna Grupa Motocyklowa

- Aeroklub – dzień otwarty w Aeroklubie Regionalnym w Pińczowie (pokazy

  lądowania na celność paralotni i lotni, sponsorowane loty widokowe motolotniowe i

  paralotniowe, pokazy przelotów grupowych motolotni, zrzuty cukierków, prezentacja

  sprzętu latającego)

- I Ponidziańskie Regaty  klasy Optimist na Pińczowskim Zalewie

- Rodzinne regaty kajaków

- Przejażdżki XIX wieczną repliką młyna pływającego zw. „Bździel” oraz kuźnią

rzeczną, wypiekanie podpłomyków, bicie monet  okolicznościowych

 

18:00 – Koncert Dob Blues Band

21:00 – Koncert szanty – EKT GDYNIA 

- Stopklatka. I Przegląd filmów Andrzeja Barańskiego – dzień drugi

  Kino samochodowe:

  20:30 – „Tabu”

  22:00 – „Dzień Wielkiej Ryby”

Wydarzenia towarzyszące:

od godz. 10:00 VIII Bieg na Grochowiska na dystansie 10 km

 (MOSiR Pińczów)

  • Stoisko regionalne z materiałami promocyjnymi zorganizowane przez Departament Edukacji , Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego
    w Kielcach
  • „Z Natury” –plener rzeźbiarski połączony z otwartym pokazem rzeźby
    w wapieniu pińczowskim
  • Plener fotograficzny
  • Animacje dla dzieci
  • Rynek smaków - dania z kuchni całego świata – LIGA FOODTRUCKÓW

16 SIERPNIA – NIEDZIELA /PIŃCZÓW/

Rynek smaków - dania z kuchni całego świata – LIGA FOODTRUCKÓW/MOSiR/

19:00 – Slajdowisko pleneru fotograficznego /wirydarz Pińczowskiego

  Samorządowego Centrum Kultury/

WIŚLICA /PROGRAM MUZEUM NARODOWE W KIELCACH/

Zwiedzanie stanowisk archeologicznych z przewodnikiem

Qest historyczny

Recitale organowe w Kolegiacie Wiślickiej

Reklama