Na sandomierskiej starówce przypomniano znaczenie Konstytucji 3 Maja

Data publikacji: 03.05.2021 15:38
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.05.2021. Sandomierz. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na zdjęciu w pierwszym rzędzie od lewej: Anna Szewczyk - Starostwo Powiatowe w Sandomierzu, Krzysztof Szatan - przewodniczący klubu   PiS w Radzie Miasta Sandomierza,  Ryszard Nagórny - członek zarządu powiatu sandomierskiego, Tomasz Huk - przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego, Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza, Marek Kwitek - poseł PiS. W drugim rzędzie od prawej: Aneta Przyłucka - sekretarz Sandomierza, Janusz Stasiak - zastępca burmistrza

03.05.2021. Sandomierz. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na zdjęciu w pierwszym rzędzie od lewej: Anna Szewczyk - Starostwo Powiatowe w Sandomierzu, Krzysztof Szatan - przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Sandomierza, Ryszard Nagórny - członek zarządu powiatu sandomierskiego, Tomasz Huk - przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego, Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza, Marek Kwitek - poseł PiS. W drugim rzędzie od prawej: Aneta Przyłucka - sekretarz Sandomierza, Janusz Stasiak - zastępca burmistrza
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Podczas uroczystości patriotycznych z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zorganizowanych na sandomierskiej starówce w trakcie przemówień przypomniano okoliczności powstania tego aktu prawnego i jego znaczenie.

Odnoszono się także do czasów współczesnych.

Poseł PiS Marek Kwitek podkreślił rolę Konstytucji 3 Maja. Stwierdził, że to był testament. Z map Europy schodziliśmy z bronią w ręku. Odrodził się naród, wskazana została droga reform.

Konstytucja przez cały wiek XIX i XX była symbolem suwerenności i niepodległości oraz tego, że stać nas na wielkie reformy. Poseł dodał, że teraz trzeba wyciągać wnioski z tamtych czasów i pamiętać, że tylko w zgodzie można coś osiągnąć.

- Nie można w imię walki wewnętrznej, politycznej czy partyjnej doprowadzać do podziałów, bo to zawsze kończy się dla nas źle. Kiedy Polska jest zjednoczona, kiedy naród polski skupia się wokół państwa, wokół władz, jesteśmy silni i wtedy wrogowie zewnętrzni nie są w stanie nam zagrozić - powiedział poseł Marek Kwitek.

Podkreślił, że wszystkie sprawy należy rozstrzygać w kraju, a nie na zewnątrz. Nie można ufać sojuszom. Trzeba liczyć na własne siły. Miłość, patriotyzm i zgoda są najważniejsze.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec powiedział, że dzięki Konstytucji 3 Maja mamy swój wielki wkład we współczesną demokrację.

- Chociaż knowania targowiczan przyćmiły szlachetne pobudki Konstytucji majowej, to i tak możemy dzisiaj świętować sukces naszych przodków, którzy stworzyli dokument i przekonali do niego obradujących oraz społeczeństwo, w którym do dziś tkwi szacunek do tego wielkiego dzieła - stwierdził burmistrz.

Starosta sandomierski Marcin Piwnik powiedział, że rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest świętem radosnym i dumnym, a zarazem refleksyjnym.

- Nieraz boli mnie fakt, że Konstytucja, która obecnie obowiązuje, która daje nam pełnię praw i nas broni, niektórym tak bardzo doskwiera. To przykre, biorąc pod uwagę to, jak wielu ludzi, naszych przodków przelało krew i ginęło za to, abyśmy żyli w wolnym kraju. Dlaczego dla chęci powiększania władzy dotyka się tego świętego dokumentu, jakim jest Konstytucja? - pytał starosta.

Po przemówieniach okolicznościowych kilka delegacji złożyło wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową, znajdującą się na Ratuszu. W tym gronie, oprócz posła i władz miasta i powiatu byli także przedstawiciele służb mundurowych: Wojska Polskiego, policji, Państwowej Straży Pożarnej, a także harcerze. Krótki występ okolicznościowy dał chór „Kościuszko” z II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu pod dyrekcją Beaty Ryńskiej. W uroczystościach brali udział także przedstawiciele Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Reklama