Na sandomierskiej starówce świętowano pierwsze urodziny chorego Bartusia

Data publikacji: 24.10.2021 18:09
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.10.2021. Sandomierz. Pierwsze urodziny Bartusia Przychodzkiego. Na zdjęciu: Agnieszka i Łukasz Przychodzcy z synkiem Bartusiem oraz Karol Nowak

24.10.2021. Sandomierz. Pierwsze urodziny Bartusia Przychodzkiego. Na zdjęciu: Agnieszka i Łukasz Przychodzcy z synkiem Bartusiem oraz Karol Nowak
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Pierwsze urodziny Bartusia Przychodzkiego, zorganizowane w niedzielę na sandomierskiej starówce, były okazją do podziękowania wszystkim darczyńcom za ich serce i hojność.

Przypomnijmy, kilka dni temu udało się zebrać 9,5 mln złotych na leczenie Bartusia, który choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Zdrowie ma mu przywrócić kosztowna terapia genowa. Zbiórka pieniędzy trwała od lutego. Rodzice dziecka potrafili zaangażować wiele środowisk, stowarzyszeń, instytucji oraz samorządów, które pomagały w organizowaniu akcji charytatywnych. W pomoc włączyli się nie tylko mieszkańcy Sandomierza i powiatu sandomierskiego, ale także ludzie z województwa świętokrzyskiego, innych regionów Polski oraz z zagranicy, m.in. z Anglii, Holandii i Niemiec.

- Świętowaniem w przestrzeni miejskiej pierwszych urodzin naszego synka chcemy dać innym rodzicom chorych dzieci wiarę w to, że nie ma rzeczy niemożliwych, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście i nie można poddawać się, pomimo trudności. Trzeba wyjść do ludzi z otwartym sercem, być sobą - powiedziała Agnieszka Przychodzka, mama Bartusia.

W urodzinach chłopczyka wziął udział m.in. starosta sandomierski Marcin Piwnik, który powiedział, że zbiórka pieniędzy na rzecz Bartusia pokazała, że w trudnych chwilach w Polakach jest mnóstwo dobra. Na koncie Bartusia jest ponad 200 tys. wpłat. To była nierówna walka, ale determinacja rodziców zrobiła swoje.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec zwrócił uwagę na wielką solidarność mieszkańców miasta i okolic w tym, by pomóc rodzicom chorego dziecka. To było pospolite ruszenie, choć nie brakowało wątpiących, czy uda się taka kwotę zebrać. W jedności siła – stwierdził.

Miasto, wychodząc naprzeciw trudnej sytuacji pięcioosobowej rodziny Przychodzkich, w trybie nadzwyczajnym przyznało jej 80-metrowe mieszkanie komunalne na starówce, w którym Bartuś ma wydzielony specjalny pokój, służący wyłącznie rehabilitacji.

Zarówno burmistrz, jak i starosta, podarowali jubilatowi ogromne pluszowe misie.

Wśród gości byli mieszkańcy miasta, zorganizowane grupy motocyklowe, które także wśród swoich członków organizowały zbiórkę pieniędzy dla Bartusia Przychodzkiego oraz wiele innych osób, a także przedstawicieli środowisk, które angażowały się w akcje charytatywne dla Bartusia.

Z okazji urodzin, z programem artystycznym wystąpiły m.in. dzieci z Sandomierskiego Centrum Kultury oraz zespół Gorzyczany, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Samborcu. Zorganizowano tez animacje dla dzieci. Były cztery urodzinowe torty, podarowane przez sponsorów oraz poczęstunek w postaci przekąsek dla wszystkich uczestników urodzin.

W poniedziałek (25.10.) Bartuś mieć wykonaną morfologię z rozmazem. Jeśli wyniki będą w porządku to w środę pojedzie na badania do szpitala w Lublinie Pierwsze podanie leku planowane jest na 5 listopada. Po dwóch tygodniach można będzie powiedzieć, czy terapia zaczyna przynosić pożądany efekt.

Reklama