Na Świętym Krzyżu zaczyna się tygodniowy odpust [PROGRAM]

Data publikacji: 11.09.2020 12:52
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.08.2020. Święty Krzyż. Klasztor

25.08.2020. Święty Krzyż. Klasztor
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W najbliższą niedzielę, 13 września rozpoczną się trwające tydzień główne uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu. Suma przy ołtarzu polowym odbędzie się o godzinie 12.00. Będzie jej przewodniczył metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik.

Z kolei w poniedziałek, 14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża, mszy świętej o godzinie 12.00 będzie przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Penacchio - zapowiada o. Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu.

- Te główne msze odpustowe będą się odbywały w plenerze, na skwerze przed Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zmieści się tam od 3 do 5 tysięcy osób. Ołtarz powstanie na przenośnej platformie. Pandemia ciągle straszy, a modlitwa w tej otwartej przestrzeni da wiernym możliwość zachowania dystansu - dodaje superior.

Od początku pandemii ojcowie oblaci zastąpili też tradycyjną możliwość ucałowania relikwii Drzewa Krzyża Świętego - błogosławieństwem udzielanym pod koniec mszy świętej.

- Podczas odpustu także tak będzie. W trakcie mszy polowych relikwie będą przynoszone na ołtarz. Po mszy wierni będą mogli podejść bliżej i otrzymać błogosławieństwo - dodaje o. Puchała.

Uroczystości odpustowe oficjalnie rozpoczną się w niedzielę, ale już w sobotę na Święty Krzyż przybędzie pielgrzymka osób konsekrowanych oraz pielgrzymka rowerowa z Kielc. 15 września będzie dedykowany adoracji Najświętszego Sakramentu. 16 września będzie dniem pamięci o męczennikach, a 17 września - dniem pamięci o zmarłych. Z kolei 18 września do sanktuarium będą pielgrzymować rolnicy, sadownicy i pszczelarze. Odpust zakończy się w niedzielę, 20 września.

Będzie to dzień dedykowany osobom chorym i starszym.

Tagi do tego wpisu
Reklama