Na wigilijnym stole karp, ale też filety rybne

Data publikacji: 20.12.2020 17:54
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
2012.2020. Jędrzejów. Sprzedaż karpia

2012.2020. Jędrzejów. Sprzedaż karpia
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

W Jędrzejowie ryby na świąteczny stół, poza sklepami, można kupić przy galerii w okolicy dworca PKP, a od poniedziałku również na Rynku. Jak poinformowali sprzedawcy z Oksy, w niedzielę zainteresowanie karpiami było niewielkie. Ludzie podchodzili do stoisk, oglądali, pytali o cenę.

Najwięcej ryb sprzedaje się dwa dni lub dzień przed wigilią. Karpie ważą od 1,5 do 3 kilogramów. Za kilogram trzeba zapłacić minimum 15 zł. Pochodzące z piaskowych stawów w Oksie ryby są świeże i płukane. Karpie odławiane są wcześniej i przetrzymywane w zbiornikach ze źródlaną wodą. Dzięki temu są czyste i nie mają zapachu mułu.

Większość naszych rozmówców zaznaczała, że karp na stole wigilijnym musi być, bo to tradycja, ale będą też filety rybne, które najchętniej zjadają dzieci. Z kolei osoby, które karpi nie lubią w zamian najczęściej wybierają dorsza, pstrąga i łososia.  

Od poniedziałku na jędrzejowskim rynku będą sprzedawane karpie z Gospodarstwa Rybackiego Biała Nida w Karsznicach. Jak mówi Wojciech Sędek, właściciel gospodarstwa, w tym roku ceny ryb są podobne jak rok temu. Kilogram żywego karpia kosztuje 16 złotych, a pstrąg sprzedawany jest po 20 zł. Jak dodał sprzedawca, ludzie coraz chętniej poszukują także nowych smaków, przywiązują wagę do zdrowego odżywiania się, dlatego kupują jesiotra i szczupaka. Te ryby są droższe i sprzedawane po 35 zł.

Ryby sprzedawane są przez hodowców z Oksy oraz Gospodarstwo Rybackie Biała Nida w Karsznicach.

2012.2020. Jędrzejów. Sprzedaż karpiaFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Reklama