Nabożeństwa majowe są kultywowaniem tradycji naszych przodków

Data publikacji: 29.05.2021 22:17
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.05.2021. Piekoszów. Nabożeństwo majowe. Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec - szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości

29.05.2021. Piekoszów. Nabożeństwo majowe. Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec - szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

- Nasze uczestnictwo w nabożeństwach majowych jest kontynuacją tradycji przodków - mówił poseł Krzysztof Lipiec podczas wspólnej majówki z mieszkańcami Piekoszowa oraz pensjonariuszami Domu dla Niepełnosprawnych. Przed miejscową kapliczką śpiewano pieśni maryjne.

Jak powiedział Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, wspólna modlitwa i śpiew, w miejscu gdzie jest Sanktuarium Matki Bożej były niezwykłym przeżyciem duchowym.

- Modlitwa za Ojczyznę ma ogromną wartość i znaczenie. Współczesna Polska potrzebuje takich postaw. Chociaż żyjemy w wolnym kraju, to czasy nie należą do łatwych. Zdarza się, że nadużywamy tej wolności. Myślę, że spotkanie z Matką Bożą na nabożeństwie poświęconym jej czci wzmacnia nas duchowo - powiedział.

- Kultywowanie tradycji naszych przodków świadczy jak najlepiej o nas samych i wzbogaca nas na co dzień - dodał parlamentarzysta.

Zbigniew Piątek, wójt Piekoszowa, podziękował zebranym za liczne przybycie na nabożeństwo, a przede wszystkim za intencję modlitwy za Ojczyznę, co powinno być bliskie sercu każdego Polaka.

Jak podkreślił ks. Zygmunt Kwieciński, proboszcz parafii w Piekoszowie, tradycja jest integralną częścią naszego życia.

- Wzrastaliśmy i wciąż możemy wzrastać w naszych rodzinach w tradycji wierności Chrystusowi przez Maryję. A to, co wyniesiemy z domu, nauczenie przez naszych rodziców, jest później ważnym elementem naszego życia - tłumaczył.

Barbara Drogosz, przewodnicząca rady gminy zaznaczyła, że majowe nabożeństwa są niezbywalną częścią naszej tradycji odziedziczonej po przodkach. Jednak, by mogła ona przetrwać, ważnym jest zaznajamianie z nią młodych ludzi.

- Nabożeństwo majowe może być także okazją do wyjścia z domu i spotkania się w czasach, gdy jesteśmy w nich zamknięci. Warto kultywować to, co nasi pradziadowie rozpoczęli - powiedziała.

Po uroczystości uczestnicy nabożeństwa wspólnie posadzili drzewo, świętując przy muzyce miejscowego zespołu ludowego Piekoszowianie.

Reklama