Nabożeństwo majowe w klasztorze cystersów. „To miejsce ma swój wyjątkowy klimat”

Data publikacji: 01.05.2021 20:18 / Data aktualizacji: 01.05.2021 20:50
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.05.2021 Jędrzejów. Nabożeństwo majowe w klasztorze ojców cystersów. Na zdjęciu (od lewej): Mirosław Gębski - starosta kielecki, poseł Marek Kwitek, Grzegorz Piwko - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, poseł Krzysztof Lipiec, ojciec Rafał Ścibiorowski - opat klasztoru i marszałek Andrzej Bętkowski

01.05.2021 Jędrzejów. Nabożeństwo majowe w klasztorze ojców cystersów. Na zdjęciu (od lewej): Mirosław Gębski - starosta kielecki, poseł Marek Kwitek, Grzegorz Piwko - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, poseł Krzysztof Lipiec, ojciec Rafał Ścibiorowski - opat klasztoru i marszałek Andrzej Bętkowski
Fot. Paulina Michta / Radio Kielce

W klasztorze ojców cystersów w Jędrzejowie odbyło się pierwsze w tym roku nabożeństwo majowe. Uczestniczyli w nim m.in. szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości poseł Krzysztof Lipiec, starosta kielecki Mirosław Gębski, wojewoda Zbigniew Koniusz, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, czy poseł Marek Kwitek.

Poseł Krzysztof Lipiec podkreślił, że śpiewanie pieśni maryjnych w tym okresie jest tradycją, która nie wygasa.

- Kolejny już raz spotykamy się 1 maja w Jędrzejowie. Razem z ojcem opatem modliliśmy się słowami Litanii Loretańskiej, tak, jak niegdyś nasi ojcowie i dziadkowie. Modlitwa w murach tego klasztoru wybrzmiewa jeszcze bardziej podniośle. Czuć, że to miejsce ma swój wyjątkowy klimat, a Pan Bóg z tych prastarych murów na pewno wysłuchuje naszych próśb - zaznaczył parlamentarzysta.

Starosta kielecki Mirosław Gębski powiedział, że odprawianie majówek to piękny zwyczaj i raduje się, kiedy widzi, że jest on wciąż kultywowany.

01.05.2021 Jędrzejów. Konferencja prasowa przed klasztorem cystersów. Na zdjęciu (od lewej): wicemarszałek Marek Bogusławski, Grzegorz Piwko - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, marszałek Andrzej Bętkowski, poseł Marek Kwitek, Paweł Faryna - starosta jędrzejowski, wojewoda Zbigniew Koniusz, poseł Krzysztof Lipiec, Mirosław Gębski - starosta kielecki i ojciec Rafał Ścibiorowski - opat klasztoruFot. Paulina Michta / Radio Kielce

- Bardzo się cieszę, że ta modlitwa nie została zapomniana. Przejeżdżając przez wsie i małe miasteczka, można usłyszeć, jak ludzie wychwalają Maryję i zawierzają jej swoje troski poprzez pieśni - podkreślił.

Wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz ceni ten święty czas za jego prostolinijność.

- Ta prosta modlitwa z naszymi prośbami jest niezwykle skuteczna. Kultywowana od lat nigdy jeszcze nie zawiodła - mówi.

Poseł Marek Kwitek podkreślił, że to opactwo jest mu bardzo bliskie.

- Jestem z Sandomierza, ale z Jędrzejowem łączy nas postać Wincentego Kadłubka, który tworzył tu wielkie dzieła. Jestem szczęśliwy, że mogę tu być i modlić się razem z innymi do Matki Boskiej - podkreślił.

Obecny także wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski zaapelował, by Maryja była zawsze obecna w naszym życiu.

01.05.2021 Jędrzejów. Nabożeństwo majowe w klasztorze ojców cystersówFot. Paulina Michta / Radio Kielce

- Modlitwa w tych czasach jest nam bardzo potrzebna, szczególnie po to, byśmy umieli się ze sobą porozumieć w normalny sposób. Powinniśmy dążyć do porozumienia, a nie tworzenia konfliktów. Ta nasza dobroć wypływa wtedy, kiedy mamy Boga w sercu - dodaje.

Opat zakonu, ojciec Rafał Ścibiorowski uważa, że wyjątkowość majówek płynie z miłości do Maryi.

- Liczne gromadzenie się na tych nabożeństwach wynika z sentymentu do Matki Bożej. Któż lepiej niż matka potrafi zrozumieć swoje dzieci? Ludzie przychodzą, by powierzyć Matce Jezusa swoje wątpliwości i prośby, bo wiedzą, że jako nasza wspomożycielka zawsze nami pokieruje - wyjaśnia.

Po nabożeństwie poruszono kwestię ochrony zabytków i nowych dofinansowań, którymi objęte zostało archiopactwo cysterskie w Jędrzejowie.

Reklama