Nad Pasternikiem będzie czysto i ekologicznie

Data publikacji: 21.07.2021 19:39
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Rozpoczęły się prace przy oczyszczaniu dna zbiornika Pasternik w Starachowicach. To długo oczekiwana inwestycja, która poprawi stan jednego z trzech dużych zalewów w mieście.

Pasternik położony jest przy wjeździe do Starachowic od strony Wąchocka i Skarżyska, to miejsce wypoczynku dla mieszkańców i raj dla wędkarzy. Teraz trwa czyszczenie dna, koszona jest roślinność wodna, później zostaną usunięte jej korzenie. Od poniedziałku aplikowane będą specjalne środki biologiczne, które mają przyspieszyć oczyszczenie dna akwenu. 

- Jest to konieczne ze względu na fakt, że Pasternik jest zbiornikiem płytkim, a to sprzyja jego zarastaniu. Przez to na dnie tworzy się osad, który zagraża roślinom i zwierzętom - wyjaśnia Ernest Kumek z urzędu miejskiego.

Cały proces prowadzony jest w taki sposób, aby nie ingerować w ekosystem Pasternika - informuje prezydent Marek Materek. 

- W części zbiornika od strony Wąchocka jest użytek ekologiczny o powierzchni ponad 12 hektarów, dlatego prace prowadzone są w ten sposób, aby go nie zniszczyć. Nie będziemy też naruszać siedlisk ptaków w okresie lęgowym - dodaje prezydent.

Koszt prac to ponad 20 mln zł, 85 proc. tej kwoty stanowi dofinansowanie unijne z Funduszu Ochrony Środowiska.

Reklama