Nad wodą ostrożnie! Ratowników brak

Data publikacji: 18.06.2021 15:00
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.06.2021. Cedzyna. Zalew

18.06.2021. Cedzyna. Zalew
Fot. Jarosław Kubalski /

Przed nami upalny weekend, co z pewnością przyciągnie nad wodę rzesze plażowiczów i amatorów kąpieli. Ratownicy przestrzegają jednak, aby zachować umiar i ostrożność, bo przy większości kąpielisk nie ma jeszcze dyżurów ratowników wodnych.

Karolina Kasprzycka, wiceprezes Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego apeluje o rozwagę i zdrowy rozsądek.

- Jeszcze nie mamy strzeżonych kąpielisk na terenie naszego województwa. Dlatego zwracam szczególną uwagę, by nie wchodzić do wody z rozgrzanym ciałem i bez asekuracji. Podczas kąpieli najlepiej zabrać ze sobą bojkę, albo założyć kamizelkę ratunkową. W ten sposób możemy uchronić się przed nagłym skurczem, który może być przyczyną utonięcia - tłumaczy. 

Karolina Kasprzycka zaznacza, że to kiedy ratownicy pojawią się na kąpieliskach zależy od władz poszczególnych gmin. Jednak pewne jest, że strzeżone miejsca do pływania będą dostępne pod koniec czerwca, albo na początku lipca.

- W gminie Górno, kąpielisko będzie otwarte od 1 lipca. Ten sam termin wyznaczono w gminie Zagnańsk. W Bogorii otwarcie nastąpi wraz z zakończeniem roku szkolnego, czyli 26 czerwca. Tego samego dnia otworzy się także kąpielisko w Busko-Zdroju - dodaje Karolina Kasprzycka.

Dla amatorów wypoczynku nad wodą nie zabraknie sprzętu pływającego. W Cedzynie, każdy chętny będzie mógł popływać na kajakach, deskach SUP, łodziach wiosłowych oraz motorowych, a także rowerach wodnych.

Gorące piątkowe popołudnie zachęciło już pierwsze osoby do wybrania się nad zalew w Borkowie.

- Chcemy po prostu odpocząć i pospacerować nad wodą - powiedziała para plażowiczów.

- Ja wolę bardziej leniwie, w cieniu przy książce - dodaje inna kobieta.

- Spacer dookoła zalewu to dla nas obowiązkowy punkt pobytu w Borkowie. Uwielbiamy obserwować ptaki, mamy ze sobą lornetki. Na pewno odwiedzimy pobliski bar i lodziarnię i odpoczniemy w cieniu na leżakach - opowiada kolejna para plażowiczów.

Ośrodek w Borkowie jest już czynny. Plażowicze mogą korzystać z punktów gastronomicznych oraz wypożyczalni sprzętu wodnego. Dostępne są również boiska do gry w siatkówkę. Kąpielisko strzeżone przez ratowników będzie czynne od 3 lipca,. 

Wjazd na parking przy plaży kosztuje 7 zł.

Reklama