Nad wschodnią granicą spadł śnieg. Ruszyły patrole [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 24.11.2021 22:11
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru /Źródło: PAP
24.11.2021. Granica polsko-białoruska. Patrole WOT

24.11.2021. Granica polsko-białoruska. Patrole WOT
Fot. DWOT

Nie ma już spektakularnych ataków migrantów na polskie przejścia graniczne, co nie znaczy, że panuje tam spokój. Codziennie zdarzają się próby przekroczenia granicy.

Oddziały straży, policji i wojska nadal pełnią służbę. Niezależnie od pogody wychodzą na patrole. Coraz częściej towarzyszy im deszcz, a nawet śnieg.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 36 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ok. 7 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

adv adv
Wiadomości
Reklama